Asins attīrīšana: kādu diagnožu gadījumā to ir vērts veikt?

28. Maijs

Asinis baro organismu un nodrošina to ar skābekli, bet tāpat arī kalpo par mūsu veselības stāvokļa indikatoru. Ja asinīs nonāk kaitīgas vielas, tad cieš viss organisms. Pateicoties mūsdienu medicīnas sasniegumiem, asinis var attīrīt no visa nevajadzīgā. Pašlaik Rīgas 1. slimnīcas Aferēzes centrs ir vienīgā vieta Latvijā, kur terapeitiskās asins attīrīšanas procedūras (TPA) iespējams veikt ambulatori - dienas stacionāra apstākļos.


Kāpēc “nolaist asinis”?

Dažādu faktoru – iedzimtības, dzīvesveida vai apkārtējās vides – ietekmē cilvēka asinīs dzīves laikā uzkrājas dažādas patogēnas vielas. Tās ir autoantivielas (šūnas, kuras nogalina pašas savas šūnas un organisma audus), cirkulējoši imūnkompleksi (kas pārmērīgi veicina audu un orgānu bojājumus), holesterīns, toksīni, vīrusi un mikroorganismi.

Parasti ar antigēniem (alergēniem, vīrusiem, baktērijām) lieliski galā tiek imūnsistēma, ar asins attīrīšanu – aknas, visu izfiltrē nieres. Taču gadās, ka patogēno vielu ir pārāk daudz un organisms netiek ar tām galā, veidojas smagas autoimūnās un onkoloģiskās saslimšanas. Jau senos laikos daudzu saslimšanu ārstēšanai lietoja asins nolaišanu. Vēl Hipokrāts rakstīja, ka “medicīna – tā ir atņemšana un pielikšana. Atņemšana tā, kas lieks, un pielikšana tā, kas trūkst. Un tas, kas to dara labāk, ir labākais ārsts”. Arī tagad var izmantot terapeitiskās asins attīrīšanas procedūras.

Kas ir aferēze?

Aferēze (no grieķu valodas “apheresis” – izvadīt) piedāvā mūsdienīgu un reizēm arī vienīgo asins attīrīšanas ārstniecības metodi. Procedūras princips ir balstīts uz asins sadalīšanu tās sastāvdaļās – asins šūnās (eritrocītos, leikocītos, trombocītos, un citās) un šķidrajā daļā, tas ir, plazmā. Procedūra tiek veikta Aferēzes centrā dienas stacionāra apstākļos. Terapeitiskā aferēze iekļauj plazmaferēzi un citaferēzi. Rīgas 1. slimnīcā pieejamas abas metodes. Visvienkāršākā un izplatītākā pieeja pacienta asins sastāva atjaunošanai ir plazmaferēze – tā ir nesāpīga, droša, un moderna asins attīrīšanas metode. Procedūra balstīta uz asins sadalīšanu ar speciālās aparatūras palīdzību - vai nu ar centrifugēšanu vai membrānu filtrāciju. Procedūras laikā plazma (asins šķidra daļa), tiek atdalīta no asins šūnu elementiem: eritrocītiem, leikocītiem, trombocītiem un citām šūnām, ekstrakorporāli – tas ir, ārpus pacienta. Šūnu elementus saglabājot un atgriežot pacientam, tiek noņemta plazma, kurā atrodas šlakvielas un dažādu slimību uzturošas substances. Noņemtais plazmas tilpums tiek kompensēts ar aizvietojošiem šķīdumiem, kas atšķaida asinis, mazina viskozitāti un uzlabo mikrocirkulāciju. Šlakvielas izvadot no asinīm, bet pēc tam no audiem, tiek panākta organisma attīrīšana.

Citaferēzes procedūras laikā tiek atdalīti un eliminēti (eliminācija ir alergēna izņemšana, izslēgšana) leikocīti (leikocitoferēze), trombocīti (trombocitoferēze) vai eritrocīti (eritrocitoferēze) onkohematoloģisku slimību un citos gadījumos. Sadarbībā ar Latvijas Onkoloģijas centru, Rīgas 1.slimnīcas Aferēzes centrs piedāvā plazmaferēzes procedūras onkohematoloģiskiem pacientiem.

Kam tiek nozīmēta terapeitiskā asins attīrīšana un kā tā tiek veikta?

Terapeitiskās asins attīrīšanas procedūras pielieto kā pamatārstēšanas vai papildārstēšanas metodes.

Aferēzes centrs sniedz ambulatorus pakalpojumus, tāpēc tiek piedāvātas plānveida procedūras ambulatoriem un dienas stacionāra pacientiem, kuriem plazmaferēze nozīmēta, kā papildārstēšana:

  • autoimūnas saslimšanas - reimatoīdais artrīts, nefrīts, hepatīts, sarkanā vilkēde, hipertireoze;
  • sistēmas vaskulīti; psoriāze un citas;
  • pūšļainas dermatozes, pemphigus vulgaris; toksikodermijas;
  • smagas formas alerģiskas reakcijas; multipla skleroze.

Terapeitiskās asins attīrīšanas kursu ordinē ārsti ar pieredzi intensīvajā terapijā, anestezioloģijā, neiroloģijā, kardioloģijā, dermatoloģijā u.c. atkarībā no pacienta pamata saslimšanas, blakus saslimšanām, vispārējā stāvokļa, klīniskajām un laboratoriskajām atradnēm.

Pacients tiek informēts par procedūras iespējamajiem pozitīviem un negatīviem efektiem un paraksta piekrišanu procedūrai.

Terapeitiskās asins attīrīšanas procedūras tiek veiktas tikai apstākļos, kur ir iespējams sniegt neatliekamu palīdzību komplikāciju gadījumā. Centra telpas atrodas tuvu intensīvas terapijas nodaļai, kas nodrošina funkcionālās gultas ar iespēju veikt kardiomonitorēšanu un defibrilāciju, centralizētu skābekļa padevi.

Procedūras veic sertificēta transfuzioloģijas māsa sertificēta ārsta-transfuziologa uzraudzībā pēc apstiprinātas tehnoloģijas, ievērojot darba drošības instrukciju.

Uzziņai:

Terapeitiskās asins attīrīšanas procedūras Rīgas 1.slimnīcā tiek veiktas kopš 2011. gada. 2015. gada maijā Aferēzes centrs saņēma Zāļu valsts aģentūras audu un šūnu izmantošanas atļauju, atbilstot Ministru kabineta noteikumu nr.1176 “Cilvēka audu un šūnu izmantošanas kārtība” prasībām. Atļauja apliecina atbilstību Eiropas direktīvai 2004/23/EK, kas ļauj piedalīties klīniskajos pētījumos.


Vairāk informācijas

Saziņa pa bezmaksas tālruni: +371 2021 8127 vai e-pastu: plazmafereze@1slimnica.lv.