Ārsta padomi par to, kā nesabojāt sev Jaungada svinības

28. Decembris, 2018

Rīgas iedzīvotāji svētku brīvdienās dodas uz veselām divām nedēļām, savukārt bērni ir devušies pelnītajās ziemas brīvdienās. Uguņošana uz ielām, svētku galdi, slidošana, svētku koncertu un bērnu “eglīšu” apmeklējumi – visi šie pasākumi noteikti nes prieku. Ar vienu nosacījumu: viss jādara ar mēru un jābūt uzmanīgam. Par to, kā svinēt Jauno gadu un nenodarīt kaitējumu savai veselībai, pastāsta “Rīgas veselības centra” ģimenes ārste Žanna Raka.


Petardes un plaukšķenes bērni drīkst lietot tikai vecāku uzraudzībā. Savukārt pieaugušie – ievērojot drošības nosacījumus. Katru gadu bērnu slimnīcā Jaungada naktī nonāk daudz bērnu ar dažādu pakāpju ievainojumiem, ko izraisījušas petardes – cieš ekstremitātes, seja (jo īpaši acis). Piekritīsiet, ka ir labi, ja Jaungada nakti atceraties uz visu mūžu, bet ne jau ar sejas vai ķermeņa traumām. Īpaši jāseko līdzi pusaudžiem, kuri bez vecāku ziņas patstāvīgi var iegādāties petardes un lietot tās ar draugiem!

Ja dodaties ārā vērot uguņošanu, apģērbieties atbilstoši laika apstākļiem. Vēl nav paguvis beigt zvanīt pusnakti pulkstenis, nav izskanējuši pirmie novēlējumi, kad debesis virs daudzstāvu mājām un privātmājām iemirdzas mājās lietotu uguņošanas raķešu gaismās. Uguņošana šogad noritēs arī 11. novembra krastmalā. Daudzi, lai pagūtu uz šo pasākumu, izskrien no mājas apģērbā, kādā sēdējuši pie svētku galda. Un tā ir vēl viena kļūda. Ārā ir vēss, temperatūra svārstās ap nulli, un tas nozīmē, ka noteikti jāvelk cepure, šalle, silti apavi un cimdi. Un tad nenāksies pirmās jaunā gada dienas sagaidīt ar termometru un saaukstēšanās zālēm.

Ja jums ir hroniskas saslimšanas, neaizmirstiet par pareizu uzturu. Ja cilvēks cieš no sirds un asinsvadu saslimšanām, cukura diabēta, kuņģa un zarnu trakta problēmām, tad svētki nav iemesls atteikties no diētas un nodarīt kaitējumu savai veselībai.

Ir daudz recepšu, kas palīdzēs gardi un veselīgi pagatavot ēdienus svētku galdam.

Neaizmirstiet par recepšu zālēm. Svarīgi: dežūrārstiem nav tiesību izrakstīt kompensējamos preparātus, kas tiek izrakstīti uz rozā recepšu lapām. Tāpēc, ja svētku dienās beidzas medikamenti, kas jālieto pastāvīgi, vēl nav par vēlu palūgt tos izrakstīt savam ģimenes ārstam. Receptes var izrakstīt uz termiņu līdz pat trīs mēnešiem.

Uzmanīgi – gripa un citi vīrusi nesnauž! Tikai dakteres Rakas praksē vien pagājušonedēļ konstatēti četri laboratoriski pierādīti gadījumi, kas liecina par saslimšana ar gripu. Slimo gan bērni, gan pieaugušie. Tāpēc, neskatoties uz plašo pirmssvētku izklaides programmu – koncertiem, bērnu “eglītēm”, korporatīvajiem pasākumiem – masu pasākumu apmeklēšanu labāk ierobežot. Jo īpaši ar maziem bērniem! Bet, ja apmeklējat – ievērojiet profilaksi. Var dzert vitamīniem bagātu tēju ar dzērvenēm, avenēm, brūklenēm un mežrozīti. Pievienojiet medu un citronu. Tāpat var dzert jau gatavos vitamīnu kompleksus imunitātes stiprināšanai.

Slidošana, slidināšanās no kalna un citi ziemas prieki skolas brīvlaikā ir ļoti patīkams un veselīgs veids, kā pavadīt brīvo laiku. Taču iemāciet savu bērnu pareizi apģērbties aukstam laikam, lai izvairītos no apsaldējumiem. Obligāti atribūti ziemas pastaigai ir vēja necaurlaidīga virsjaka un siltas bikses, cepure, šalle un dūraiņi.

Pārēšanās un pārmērīga alkohola lietošana nav vēlama ne svētkos, ne ikdienā. Ēst naktīs nevajadzētu, pat tad, ja tā ir vienīgā nakts gadā, kad to darāt, turklāt vēl Jaungada naktī. Labāk negaidīt pēdējo brīdi, lai sēstos pie svētku galda, bet sākt pavadīt veco gadu savlaicīgi, ievērojot ēšanas rituālus. Pārēsties nav ieteicams. Ja kāds no tuviniekiem ir iedzēris par daudz, tad viņām vislabāk piedāvāt doties atpūsties. Reibuma stāvoklī pavisam noteikti nevajadzētu doties pastaigā. Jo parasti šādā stāvoklī cilvēki nejūt aukstumu un var saskarties ar ķermeņa atdzišanu.

Neaizmirstiet, ka svētkos un brīvdienās strādā dežūrārsti. RVC dežūrārsti pacientus pieņems 29. decembrī un 1. janvārī no plkst. 8.00 līdz 15.00. Filiālēs “Ziepniekkalns” un “Bolderāja” dežūrārsta palīdzība tiks sniegta gan pieaugušajiem, gan bērniem, savukārt filiālē “Iļģuciems” – tikai pieaugušajiem, tomēr filiālēs “Imanta” un “Ķengarags” – tikai bērniem. Nepieciešamības gadījumā telefona numurus un adreses, kurās pacientus pieņems dežūrārsti, meklējiet šeit.

Atgādinām, ka no šā gada 1. septembra spēkā stājušās izmaiņās likumā, saskaņā ar kurām ģimenes ārsti vairs nedodas vizītēs uz mājām. 

Dežūrārsti pilda primāros medicīnas darbus ārpus ģimenes ārstu praksēm, neatkarīgi no tā, pie kura ģimenes ārsta pacients ir pierakstīts.

Novēlam jaunajā gadā neslimot!