Aļņi pilsētā: kas lielo meža dzīvnieku vedina pie cilvēkiem?

17. Jūlijs, 2017

Pirms pāris nedēļām Valsts policija jau ziņoja, ka Rīgā ir notverts alnis, kas veiksmīgi nogādāts mežā. Pagājušajā nedēļā alni pamanījuši Vecmīlgrāvja iedzīvotāji. Pastāstām, kāpēc aļņi ir bieži viesi dzīvojamos rajonos un kā uzvesties, ja esat pamanījuši lielo meža dzīvnieku.


Ja iedzīvotājs pilsētā pamana alni, tad nekavējoties ir jāzvana policijai pa tālruni 110.

Tādā gadījumā policisti, sadarbojoties ar dažādiem speciālistiem, varēs mēģināt alni aizbiedēt prom no vietām, kur tuvumā ir cilvēki. Ņemot vērā šī dzīvnieka izmērus, to nav iespējams sagūstīt. Arī trankvilizatorus pielietot nav iespējams, jo to iedarbība ir pārāk lēna, līdz ar to trankvilizatori dzīvnieku drīzāk padarīs agresīvu, nevis tūlītēji iedarbosies, tādēļ šādos gadījumos policisti var izmantot skaņas signālus un tamlīdzīgas metodes aļņa aizbiedēšanai. Aļņiem ir slikta trankvilizatoru panesamība, 50% gadījumu tas beidzas letāli.

Rīgas Domes Mājokļu un Vides Departamentam ir noslēgts līgums ar SIA “Dr.Beinerts” par palīdzības sniegšanu bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušiem savvaļas dzīvniekiem. Ņemot vērā aļņa izmērus, ja alnis nav cietis, SIA “Dr.Beinerts” ar drošībsargājošām institūcijām to draudzīgi var aicināt atgriezties mežā, izmantojot skaņas efektus un padzīšanas ķermeņa kustības.

Apkārtējos iedzīvotājus aicinām respektēt šo lielo dzīvnieku un saglabāt drošu distanci.

Parasti alnis pret cilvēkiem nav agresīvs. Visbiežāk, ieraugot cilvēku, tas bēg, bet, ja to izbiedē vai nokaitina, tas var kļūt agresīvs un neparedzams. Alni īpaši var izaicināt cilvēki ar suņiem. 

Aļņi mēdz ieklīst naktī, tomēr klīst pa pilsētu dienas laikā ir alnim netipiska uzvedība.

Alnis varētu būt aizmidzis mežā netālu no dzīvojamām mājām. Tad kāds to ir iztraucējis un rezultātu mēs varējām vērot paši. Jācer, ka vakarā, kad mazinājusies satiksme, tam ir izdevies atgriezties savā dzīvesvietā.

Septembris un oktobris ir aļņu riesta laiks.

Tēviņi savā starpā cīnās, lai iegūtu mātītes labvēlību, tādēļ mazākie un vājākie tiek izstumti. Šie izstumtie dzīvnieki no Pierīgas mežiem uz kādu laiku var ienākt pilsētā, tomēr Rīgā uz dzīvi tie neapmetīsies, jo Rīgas meži un parki ir pārāk mazas platības un nav jāsatraucas, ka Biķernieku mežs vai Šmerlis kļūs par to jauno mājvietu.

Rīgas domē ir izveidota Medību koordinācijas komisija, kas izskata jautājumus par darbībām ar meža zvēriem. Ņemot vērā, ka mežacūkas bija labi iedzīvojušās pilsētā un savairojušās pārāk lielā apjomā, tika pieņemts lēmums tās izvest no pilsētas. Ja aļņu ienākšana pilsētā turpinās radīt neērtības, iespējams, arī šī jautājuma risināšanai vajadzēs sasaukt komisijas sēdi.