Aktivitātes dzīvespriekam sociālās aprūpes centros notiek arī pandēmijas laikā

26. Maijs

Lai Rīgas sociālās aprūpes centru „Gaiļezers”, „Mežciems” un „Stella maris” klienti nejustos vientuļi un nezaudētu ikdienas dzīvesprieku, kad ir ieviesti daudzi ierobežojumi ne tikai apmeklētāju pieņemšanā, bet arī daudzu aktivitāšu norisē Covid-19 dēļ, centru darbinieki, ievērojot visas rekomendācijas un drošības pasākumus, turpina nodrošināt dažādas radošas nodarbes un aktivitātes.


Iestājoties pavasarim, sociālās aprūpes centru iemītnieki daudz vairāk laika pavada pastaigās – kāds vienkārši bauda saules starus, sēžot uz soliņa, kāds nūjo vai vingro ārā, piemēram, sociālās aprūpes centrs „Stella maris” tam ir īpaši piemērots, jo centra teritorijā ir labiekārtots parks. Labos laikapstākļos iemītnieki šajā parkā vingro mūzikas ritmos uz centra estrādes (arī klienti riteņkrēslos), piedalās šautriņu mešanas sacensībās. Tāpat arī nelielās grupiņās klienti dodas pretī pavasarim ārpus teritorijas. Piemēram, centra „Mežciems” iemītnieki ir devušies vairākos izbraucienos ar elektriskajiem riteņkrēsliem. Viena izbrauciena laikā motorizētā komanda apbraukājusi pat trīs tuvākos ezerus. Arī sociālā aprūpes centra „Gaiļezers” iemītnieki nelielās grupās dodas dabā, svaigā gaisā. Pagājušajā nedēļā viņi devās uz Latvijas Universitātes botānisko dārzu, šonedēļ plāno atkārtot braucienu uz botānisko dārzu, kā arī plāno doties piknikā uz Mežaparku.

Sociālās aprūpes centros aktīvi notiek arī teritorijas sakopšanas un labiekārtošanas darbi. Šogad būtisku atbalstu sniedza karavīri un zemessargi, kuri, atzīmējot Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas dienu, labiekārtoja pašvaldības sociālo aprūpes centru teritorijas un pastaigu laukumus. Taču arī paši iemītnieki aktīvi rosās āra darbos. Piemēram, centrs „Mežciems” aizvadīja Lielo talku. Šogad gan nedaudz citādi kā citus gadus, taču tik un tā tas kopības sajūtu un prieku par padarīto darbu nemazināja. Tika ravētas puķu dobes, stādītas puķītes. Arī „Gaiļzers” iemītnieki ar lielāko prieku pievēršas dārza darbiem. „Sava dobīte” tiek ierīkota gan uz balkoniem, gan pagalmā – īpaši izveidotās mobilajās puķu dobēs. Tāpat arī šobrīd norisinās stādu audzēšanas posms – zemes sagatavošana, sēšana, piķēšana, stādīšana. Iemītnieki biežāk priekšroku dod tomātu, gurķu un zaļumu audzēšanai, bet reizēm izvēles audzēt arī ziedus skaistumam.

Aktivitātes sociālās aprūpes centros notiek tikai nelielās grupiņās, lai var ieturēt distanci, kā arī nodarbības vada tikai pašu centru darbinieki. Taču, pulcējoties mazās grupiņās vai katrs savā istabiņā, iemītnieki cenšas laiku piepildīt ar jaunām zināšanām, apgūstot ko jaunu. Piemēram, „Gaiļezers” kādā no atpūtas pēcpusdienas nodarbībām tika apgūta pavisam vienkārša, bet reizē mākslinieciska tehnika kā trauku apgleznošana, šim darbiņam izmantojot vien pavisam vienkāršas lietas, tas ir, aukstu ūdeni un nagu lakas. Tāpat „Gaiļezers” šo laiku izmanto lietderīgi, lai kopīgiem spēkiem sakārtotu centra fotogrāfiju albumu. Arī „Mežciems” iemītnieki labprāt izmanto šo laiku radoši, liekot puzles, jo tās palīdz lietderīgi pavadīt brīvo laiku, trenējot gan pirkstus, gan uzmanību, spēlējot galda spēles mazās grupās, gatavojot dažādas gleznas no plastilīna, veidojot figūriņas no plastikas, krāsojot un ielaminējot attēlus un veidojot dažādas atklātnītes scrapbooking tehnikā (ar izspiedumiem no papīra). Savukārt „Stella Maris” sociālais rehabilitētājs vada „tērzēšanu” un izlasītās literatūras apspriešanu. Notiek tējas dzeršanas pēcpusdienas ar moto „Skaistas atmiņas no pagātnes un sapņi nākotnē”, mandalas veidošana klasiskās mūzikas pavadībā, noskaņas radīšanai.

Protams, ikdiena nepaiet arī bez televizora skatīšanās. Visos centros notiek iemīļoto filmu skatīšanās zālē. Centrs „Mežciems” lielajā zālē ir atjaunojis video demonstrēšanu uz lielā ekrāna. Centra iemītnieki ir noskatījušies tādas jaunākās latviešu filmas kā „Nameja gredzens” un „Pilsēta pie upes”. Tāpat arī tiek pārraidīti virtuālie dievkalpojumi atbilstoši iemītnieku konfesijai. Neizpaliek arī televīzijas skatīšanās savās istabiņās, kas ir ļoti pieprasīta pandēmijas laikā, jo, kā zināms, vecāka gada gājuma cilvēki, īpaši mazkustīgi vai guloši, visvairāk brīvo laiku pavada, skatoties televizoru. Televizora skatīšanās kompensē saziņu ar cilvēkiem, tas palīdz viņiem saglabāt līdzdalību sabiedrības dzīvē, sniedz izklaidi.

Sociālās aprūpes centrs „Mežciems” cenšas rast risinājumus, lai papildinātu televizoru rezerves, jo pēdējā pusgada laikā Centrs ir uzstādījis vairāk kā 40 aparātus klientu istabiņās individuālai lietošanai nevis atpūtas istabās. Pateicoties līdzcilvēku atbalstam un aktivitātei, pirms nedēļas ir sagādāti vēl vairāki lietoti televizori, kas jau drīzumā tiks pieslēgti klientu istabiņās. Rīgas domes Labklājības departaments un sociālās aprūpes centrs „Mežciems” saka lielu paldies visiem labajiem cilvēkiem, kuri atsaucās aicinājumam iepriecināt sociālās aprūpes centra iemītniekus ar televizoriem.

Tāpat arī visu aprūpes centru iemītniekiem ir pieejamas audiogrāmatas. Audiogrāmata ir grāmata, kuras teksts, parasti aktiera izpildījumā, ir ierunāts un saglabāts informācijas nesējā. Mūsdienās tas ir izplatīts grāmatu lasīšanas veids starp visu vecumu cilvēkiem. Jebkuru interesējošo audiogrāmatu klients var klausīties savā istabā. Audiogrāmatu formāts ir ērts ikvienam, atliek vien informācijas nesēju ievietot attiecīgajā ierīcē, piemēram, magnetofonā, un, ērti iekārtojoties, baudīt konkrēto literāro darbu.

Tāpat arī jāpiebilst, ka aprīļa sākumā, lai pašvaldības sociālās aprūpes centru „Gaiļezers”, „Mežciems” un „Stella Maris” iemītniekiem būtu iespēja sazināties ar saviem tuviniekiem, Rīgas domes Labklājības departaments sadarbībā ar Rīgas domes Informācijas tehnoloģiju centru sarūpēja 22 jaunus mobilos telefonus, atbilstoši senioru vajadzībām – ērti lietojamus un ar lielām pogām, lai saziņa būtu ērta un telefona lietošana neradītu satraukumu, un lai viņi varētu biežāk un ērtāk komunicēt ar saviem mīļajiem.

Rīgas pašvaldības sociālās aprūpes centri „Gaiļezers”, „Mežciems” un „Stella maris” nodrošina sociālo aprūpi un sociālo rehabilitāciju ap 770 klientiem. Gan darbinieki, gan klienti ar nepacietību gaida, kad beigsies ārkārtējā situācija vai kad tiks atcelti ierobežojumi, lai varētu atsākt tās nodarbības, kuras šobrīd nav atļautas, bet pēc kurām tik ļoti ir noilgojušies iemītnieki, piemēram, kanisterapiju jeb terapiju ar suņiem.