Aicina uz V Starptautisko austrumu mākslas un mūzikas festivālu "Rumi Fest"

21. Augusts, 2018

Jau piekto gadu biedrība "Austrumu kultūras centrs" rīko Starptautisko austrumu mākslas un mūzikas festivālu "Rumi Fest", kas notiek no 20. augusta līdz 30. septembrim. Turpinot pagājušajā gadā uzsākto tradīciju, festivāls paplašina savu darbību, iekļaujot programmā mākslas norises. Festivāla viesi varēs iepazīt ne tikai austrumu mūziku, bet arī mākslu.


Festivālu atklās izstāde “Uzbekistānas maģija. Ališera Nazirova Rištānas keramika”. To turpinās “Turcijas kultūras dienas Eiropā”. Festivālu noslēgs trīs koncerti, kuru programmā iekļauta MĀKSLAS GRUPAS FLAMENKO uzstāšanās, Mevlevī mūzika un Semas ceremonija Siguldas jauktā kora “ATVARS” un neja pavadījumā, un pazīstamā dziedātāja un komponista IGO koncerts.

1.Festivāla mūzikas programmu atklās MĀKSLAS GRUPA FLAMENKO

Kad? 28. septembris

Kur? Rīgas Latviešu biedrības nams

Sebastjans Sančess – daudzās pasaules valstīs atzīts spāņu flamenko dejotājs – savā jaunajā mākslas projektā iedzīvina oriģinālu autentiska flamenko izpildīšanas koncepciju. Tai raksturīga ritma izsišanu ar papēžiem  – sapateado jeb steps, plaukstu graciozās kustības – floreo, kastaņjetes, ģitāras, balss un dejas saplūsme, kaisligs jūtu un emociju paudums, kas piederīgs savdabīgajai Andalūzijas kultūrai. Flamenko nav vienkārši deja, tas ir daudzslāņains meistardarbs, kura sarežģītais ritmiski muzikālais zīmējums veido teatrālu uzvedumu, kur katrs dalībnieks sevī akumulētās jūtas un pārdzīvojumus ietērpj neatkārtojamā, ugunīgā improvizācijā!

Sebastjana Sančesa vadībā MĀKSLAS GRUPAS FLAMENKO sastāvā iekļaujas jauni un ļoti talantīgi izpildītāji, kas līdz sirds dziļumiem ir uzticīgi flamenko un sasnieguši šajā grūtajā mākslā visaugstākās virsotnes. Viņi vairākkārt uzstājušies starptautiskos flamenko festivālos daudzās Eiropas valstīs. Mākslinieku nevainojamais un tajā pašā laikā izjustais un kaislīgais izpildījums dāvās iespēju šī flamenko uzvedūma skatītājiem sajusties kā karstajā Andalūzijā.

Foto: AUSTRUMU KULTURAS CENTRS

2.Semas ceremonija Siguldas jauktā kora ATVARS” un niedres flautas, neja, pavadībā

Kad? 29. septembris

Kur? VEF kultūras pils

Viens no šī festivāla spilgtākajiem un neaizmirstamākajiem notikumiem būs Sema, virpuļojošo dervīšu griešanās ceremonija, un Siguldas jauniešu jauktā kora “ATVARS” uzstāšanās. Skatītāji varēs vērot, kā latviešu kora dziedātāju virtuozais sniegums saplūst ar seno Austrumu mistiskās griešanās rituālu, sajust, kā harmoniskais un tīrais dziedājums rada klātesošajos miera sajūtu, ļauj pieskarties kam tādam, kas ir tālu no pasaules kņadas un ikdienības. Šī uzstāšanās būs unikāla, tāpat kā neatkārtojama ir katra mūsu dzīves minūte, tāpat kā unikāls ir ikviens mākslas darbs, kas tiek radīts un top, un kalpo it visiem zemes iedzīvotājiem.

2005. gadā UNESCO atzina Mevlevī Semas ceremoniju par pasaules nemateriālās kultūras mantojuma šedevru un šis rituāls kļuva pazīstams visā pasaulē. Šogad pirmo reizi pasaulē uz Latvijas zemes notiks Semas ceremonija, pilnībā saglabājot savu kanonisko veidolu. Ceremonija būs pieejama plašai auditorijai sev neierastā muzikālā noformējumā – mūziķu loma tiks atvēlēta latviešu jauktajam korim “ATVARS”. Vienīgais mūzikas instruments, kas skanēs ceremonijas laikā, būs niedres flauta – nejs, kas simbolizē mūs kā dievišķā nodoma vēstnešus, kas meklē un alkst mīlestības. Neju spēlēs Mohammads Rasuli, viens no pasaules labākajiem neja spēles meistariem.

3.Dziedātāja Igo uzstāšanās

Kad? 30. septembris

Kur? Kultūras pils “Ziemeļblāzma”

Festivāla ietvaros Latvijā iemīļotais lieliskais dziedātājs IGO 30. septembrī uzstāsies ar koncertu kultūras pilī “Ziemeļblāzma”.

IGO dziesmas ir ļoti vaļsirdīgas un vērstas uz katra klausītāja sirdi, iekarojot daudzskaitlīgās auditorijas mīlestību un cieņu. Cilvēki ar prieku gaida viņa uzstāšanos, lai kopā piedzīvotu mīlestību, draudzību, līdzprieku un līdzpārdzīvojumu, sirsnīgu kopā būšanu ‒ visu to, par ko dzied IGO. Mūzika, kuru mums dāsni dāvā IGO, atstāj dvēselē vieglu skumju un nostaļģijas skaisto pēcgaršu. Viņa “dzīvā” uzstāšanās skatītājiem ir kā tikšanās ar tuvu, mīļu cilvēku.

IGO vienmēr gatavo kaut ko īpašu saviem klausītājiem. Viņš pats raksta dzeju un mūziku, eksperimentē ar mūzikas žanriem un aranžējumiem, sadarbojas ar izciliem mūziķiem. Koncerta programmā iekļautas gan jaunas, gan labi zināmas kompozīcijas.

Foto: AUSTRUMU KULTURAS CENTRS

4.Turcijas kaligrāfijas meistaru daru izstāde "Mevlevī māksla"

Kad? 5.septembris – 1. oktobris

Kur? Rīgas Kongresu pils,K.Valdemara ielā 5

Ieeja: bez maksas 

Izstādē būs apskatāmi tādu Turcijā atzītu kaligrāfu darbi kā Sejits Ahmets Depelers, Fatihs Ozkafa, Nurulahs Ozdems, Abdurahmans Depelers.

Minēto kaligrāfijas meistaru darbi tiek izstādīti prestižās starptautiskās izstādēs. 2014. gadā 41 unikāls darbs tika izrādīts Turcijas Kultūras centrā“AŞK-I NEBI” Ņujorkā. Izstādes atklāšanā piedalījās Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans un citi oficiāli Turcijas pārstāvji.

Izstādītie darbi  ir izsmalcinātas mākslas, nevainojamu un precīzu līniju, izcilas tehniskās meistarības un neparastu krāsu salikumu paraugi. Vairāki darbi ir veidoti, apvienojot dažādas tehnikas un žanrus ‒ kaligrāfiju, ebru, ilumināciju un miniatūru ‒, kas savstarpēji papildina un akcentē cits citu. Katrs meistars strādā ar unikālu gleznošanas tehniku, ko skolnieki var apgūt tikai pie skolotāja, tādējādi saglabājot viņam raksturīgo stilu daudzu gadsimtu garumā.

Foto: AUSTRUMU KULTURAS CENTRS

Foto: AUSTRUMU KULTURAS CENTRS