Aicina iepazīties ar franču karikatūras kultūras tradīcijām

10. Janvāris

Sestdien, 2019. gada 19. janvārī, plkst. 15.00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) aicina uz tikšanos ar žurnālistu Danī Robēru (Francija / Latvija), kurš stāstīs par karikatūras tradīcijām franču kultūrā, īpaši izceļot skandalozo izdevumu “Charlie Hebdo”.


Pastāv uzskats, ka latviešu mentalitātei nav raksturīga humora izjūta, vēl jo vārīgāk – ka karikatūrai mākslas žanru hierarhijā ir otršķirīga nozīme, un varbūt pat nebūtiska. Latvijas valsts simtgades izstādes “PORTRETS LATVIJĀ. 20. GADSIMTS. Sejas izteiksme” sadaļa “Portrets ar smaidu. Šarži un karikatūras Latvijā. 20. gadsimts”, kas šobrīd skatāma Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā, ir veltīta Latvijas mākslinieku-karikatūristu darbībai simts gados. Tikšanās ar franču žurnālistu Danī Robēru rosinās tuvāk iepazīt šī žanra tradīcijas citviet.

Francija izsenis bijusi karikatūru lielvalsts, un 19. gadsimtā tai piederēja vadošā loma humora un satīras mākslinieciskās valodas izkopšanā. Franču karikatūras stilistiku nosaka asa un precīza sociālā analīze. Var teikt, ka francūžu gara tradīcija ir smieties presē par visiem, tai skaitā pašiem par sevi. To arī dara iknedēļas satīras laikraksts “Charlie Hebdo”. Tas izveidots 1970. gadā, un tajā tiek publicētas karikatūras, kas lielai daļai pasaules sabiedrības liekas šokējošas vai izaicinošas.

Žurnalists Danī Robērs jau vairākus gadus dzīvo Latvijā, bet savulaik Francijā viņš ir strādājis dažādos izdevumos. Ar “Charlie Hebdo” Robērs profesionāli gan nebija saistīts, taču viņš pazina slaveno karikatūristu Žanu Kabū (Jean Cabut, 1938–2015), kurš tika nogalināts traģiskajā teroraktā “Charlie Hebdo” redakcijā Parīzē 2015. gada 7. janvārī (agrāk uzbrukums redakcijai notika 2011. gadā).

Tikšanās laikā Danī Robērs pastāstīs par savām izjūtām, uzzinot par “Charlie Hebdo” traģēdiju, kā arī par to, kāda ir situācija tagad – vai cilvēki pēc šiem notikumiem baidās vai nē, kāda ir auditorijas reakcija uz karikatūrām, kas izdevumā sekojušas pēc tam.

Saruna notiks franču valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

Uz “Dialogu” Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā laipni aicināts ikviens!

Dalības maksa: pieaugušajiem – 2,00 EUR, studentiem, pensionāriem – 1,00 EUR, skolēniem – 0,50 EUR.

Vietu skaits ierobežots.

Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš pa tālruni (+371) 67 288800 vai e-pastu sbm@lnmm.lv.Plašāk par projektu “PORTRETS LATVIJĀ. 20. GADSIMTS. Sejas izteiksme” lasiet LNMM mājas lapā.