A. Čaka ielā notiks vērienīgi ūdensvada skalošanas darbi

25. Maijs

25., 26. un 27. maija naktīs SIA “Rīgas ūdens” A. Čaka ielā un atsevišķos pieguļošo ielu posmos veiks maģistrālā ūdensvada skalošanas darbus. Ūdensvada skalošanas darbu mērķis ir uzlabot ūdens kvalitāti, izmantojot gaisa – ūdens triecienu tehnoloģiju, kas nodrošina ūdens ķīmisko elementu nosēdumu atraušanu no cauruļvadu sieniņām.


Ūdens sastāvā ir daudz ķīmisko elementu, kuri, lai gan nepieciešami cilvēka organismam, gadu gaitā uz ūdensvada sieniņām izveidojuši nogulsnes. Iedzīvotāji tās ievēro, redzot no krāna tekam brūnganas vai pat melnīgsnējas nokrāsas ūdeni. Brūngano nokrāsu veido dzelzs, savukārt, melnīgsnējo - mangāna daļiņas, kas nogulsnējušās uz ūdensvada sieniņām un, mainoties ūdens plūsmas virzienam, kas visbiezāk notiek ūdensvada remontdarbu laikā, tiek atrautas un veido īslaicīgu uzduļķošanos. Zinām laiku notecinot ūdeni, šī problēma tiek novērsta, taču ūdens ir vizuāli neestētisks un nepatīkams un lietošanai uzturā, to ieteicams nostādināt.

Lai būtiski samazinātu šādus precedentus, “Rīgas ūdens” kopš 2017. gada Rīgā īsteno ūdensvadu skalošanas programmu. Ūdensvadu skalošanai tiek izmantotas speciālas, Vācijā iegādātas iekārtas, ar kuru palīdzību posmu pa posmam tiek skaloti maģistrālie ūdensvadi. Iekārtu pieslēdz ūdensvada hidrantam un ar gaisa - ūdens triecienplūsmu izskalo konkrētu ūdensvada posmu, izskaloto ūdeni pa atstatus esošu hidrantu izvadot uz brauktuves, no kuras tas nonāk kanalizācijas sistēmā.

“Rīgas ūdens” skalošanas darbu vadītājs, inženieris Normunds Ziemelis zina teikt, ka maģistrālo ūdensvadu skalošana ievērojami uzlabo ūdens kvalitāti, taču būtiska problēma ir namu iekšējo ūdensvadu stāvoklis. Izskalots maģistrālais ūdensvads vēl negarantē ideālu ūdens kvalitāti, tāpēc ēku apsaimniekotājiem vajadzētu pievērst lielāku uzmanību namu iekšējo ūdensvadu stāvoklim.

Pēdējā laikā “Rīgas ūdens” saņem daudz sūdzību no Grīziņkalna iedzīvotājiem par uzduļķojumiem ūdensvadā. Lielā mērā tas saistāms ar intensīvajiem remontdarbiem A. Čaka ielā pirms šovasar gaidāmajiem šīs ielas asfaltēšanas darbiem. Ūdensvada remontdarbi tiek veikti ar mērķi, lai pēc asfalta segas uzklāšanas samazinātu ūdensvada avāriju riskus un to dēļ nevajadzētu bojāt jaunuzklāto asfalta segumu.

25., 26. un 27. maija naktīs (no plkst. 22:00 līdz 7:00) ir plānoti maģistrālā ūdensvada skalošanas darbi: A. Čaka ielas posmā no Pērnavas ielas līdz Blaumaņa ielai, Marijas ielas posmā no Blaumaņa ielas līdz Raiņa ielai, Pērnavas ielas posmā no J. Asara ielas līdz A. Čaka ielai un Matīsa ielas posmā no Tērbatas ielas līdz Avotu ielai.

Skalošanas darbi tiek veikti naktīs, jo nakts stundās iedzīvotāji ūdeni patērē minimālos apjomos, tādējādi skalošanas darbi ir efektīvāki. Būtisks ir arī apstāklis, ka skalošanas darbi dienā varētu radīt autotransporta sastrēgumus Rīgas centrā.

26., 27. un 28. maijā Čaka ielai pieguļošo namu kvartālos iespējami uzduļķojumi pilsētas ūdensvadā. “Rīgas ūdens” speciālisti pirms lietošanas uzturā uzduļķoto ūdeni iesaka notecināt.