9 jaunievedumi, kas mainīs Rīgas Centrāltirgu

23. Augusts, 2017

Jau izsenis pilsētas tirgus ir bijusi vieta, kurā pulcējas lieli ļaužu pūļi. Šeit bija iespējams ne tikai pirkt un pārdot preces, bet arī uzzināt galvenos pilsētas jaunumus. Mūsdienu Eiropā tirgus ir vieta, kas pēc savām funkcijām var konkurēt ar muzejiem, koncertzālēm un stadioniem. Tas ir arī pilsētas spogulis un tās vizītkarte. Kā, sekojot līdzi modernajām tendencēm, mainīsies un tiks modernizēts Rīgas Centrāltirgus?


1.Nēģu ielas laukums: asfalta segumu nomaina bruģis

Šogad Rīgas Centrāltirgus centrālajā teritorijā (Nēģu ielas laukumā) tika veikti vērienīgi remontdarbi.  Ar laiku nolietotais asfalts tika nomainīts pret bruģi. Zem bruģa izveidota jauna sistēma notekūdeņu savākšanai.

Šī materiāla popularitāte pēdējos gados ir izskaidrojama ne tikai ar jaunāko modi, bet arī ar noteiktiem plusiem. Atšķirībā no asfalta, bruģis ļauj lietus ūdeņiem iesūkties zemē. Tāpat vietās ar bruģa segumu ir iespējams veikt lokālos remontdarbus, nenoņemot visu segumu. Tirgotāji un pircēji šo risinājumu jau ir novērtējuši – viņiem nav jāstāv peļķēs.

Galvenā tirgus iela ir kļuvusi par aleju ar kokiem, laternām, soliņiem un atkritumu urnām (kuras īpaši pieprasīja tirgus apmeklētāji).

Foto: Rīgas Centrāltirgus

2.Gastronomijas paviljonā var rīkot kāzas

Jūtamas izmaiņas pārdzīvojis gastronomijas paviljons, kurā norit kapitālais remonts. Šeit tiek nostiprinātas nesošās metāla konstrukcijas, grīda un jumts. Pašlaik galvenie darbi jau ir paveikti, ir atlikuši tikai kosmētiskie darbi. Bet tā kā remonts ir aizkavējies, tirgotāji pie savām letēm atgriezīsies tikai ap Ziemassvētkiem. Turklāt tirgotāju interese pārsniedz reālās paviljona iespējas.

Kamēr tirdzniecība vēl nav atsākusies, angārs tiek izmantots citiem mērķiem. Nesen šeit noritēja akrobātiskās slam dunk basketbola sacensības Ghetto Kings of Air 2017, kuras sapulcēja vairākus tūkstošus šī sporta veida piekritējus. Bet reālā auditorija, kas šovam sekoja līdzi internetā, bija miljons cilvēku. Tik lielu skaitu sev pievērstu acu tirgus nav piedzīvojis visā savas 86 gadus ilgās pastāvēšanas laikā.

Šī gada septembrī gastronomijas paviljonā noritēs vienas kāzas, vairāki koncerti un tirdziņi. Angāra pielietošanas iespējas ir plašas, tāpēc tirgus ir atvērts sadarbībai, ja ir idejas, kā aizpildīt 2,5 tūkstošu kvadrātmetru lielo vēsturisko platību.

Foto: Rīgas Centrāltirgus

3.Vizuālā tēla pārveidošana no pilsētas kanāla puses

Rīgas Centrāltirgus daļā pie pilsētas kanāla nākamo gadu laikā tiks veikta vērienīga rekonstrukcija, kas pēc “Rail Baltica” projekta laikā plānotās dzelzceļa uzbēruma nojaukšanas ļaus šai teritorijai kļūt par daļu no vecpilsētas. Šajā projektā tiks sakārtoti gan tirgus pagrabi, kas ļaus radīt daudz jaunu darbavietu, gan būtiski pārveidota zona pie kanāla – tā būs viegli pieejama un patīkama gan rīdziniekiem, gan pilsētas viesiem. Gar kanālu būs veloceliņš, tiks izveidota jauna kuģīšu un laivu piestātne, gājēju pāreja Vecrīgas virzienā. Un ļoti svarīgi ir tas, ka šim projektam var piesaistīt ievērojamu ES finansējumu.

Līdz 2022. gadam Torņakalnā tiek plānots izveidot mūsdienīgu multimodālu mezglu, kas nozīmē jaunas autoostas būvniecību. Pašreizējā starptautiskā autoosta, kas atrodas pie Centrāltirgus, tiks slēgta.

Projekts paredz attīstīt un revitalizēt Rīgas Centrāltirgus degradēto teritoriju – pazemes pilsētu (pagrabu daļu zem paviljoniem) aptuveni 2ha platībā, kanālmalu un Centrāltirgus ielu. Plānota Centrāltirgus zivju, sakņu, gastronomijas, piena un gaļas paviljonu pagrabstāvu un savienojošo tuneļu vienkāršota atjaunošana, Centrāltirgus teritorijas kanālmalas pārbūve no Maskavas ielas līdz Prāgas ielai un no Prāgas ielas uz Gogoļa ielas pusi un Centrāltirgus ielas un lietu ūdens kanalizācijas sistēmas pārbūve no Prāgas ielas uz Maskavas un Gogoļa ielas pusi.

Projektu plānots īstenot līdz 2020. gada pavasarim.

Foto: Rīgas Centrāltirgus

4.Rūpniecības preču tirgus vietā – multimodāls centrs un mikroautobusi

Rūpniecības preču tirgus rekonstrukcija noritēs rudenī. Taču precīzs remontdarbu uzsākšanas datums vēl nav zināms. Tā kā laukums nav populārs tirgotājiem, kas tirdzniecību veic zem klajas debess, atvērto tirgus lešu vietā ir plānots uzbūvēt vienotu multimodālu tirdzniecības centru un autostāvvietu. Uz šejieni tiks “pārcelts” arī mikroautobusu galapunkts, kas pašlaik atrodas pretī tirdzniecības centram “Origo”.

Tā saucamā tirgus slēgtā teritorija, kuru ilgstošu laiku nomājis uzņēmums MERCADOS, jūtamas izmaiņas piedzīvojis šīs vasaras laikā. No nomnieka pārņemto teritoriju, kas sastāda trešdaļu no tirgus, Rīgas Centrāltirgus vadība ir aprīkojusi ar jauniem galdiem un nojumēm. Kādreiz izmantotie galdi bijuši sliktā stāvoklī, turklāt nojumes nav pasargājušas pārdevējus ne no lietus, ne no saules stariem. 

Foto: Rīgas Centrāltirgus

5.Nakts tirgū piedalās īsti zemnieki, kuri tirdzniecību veic “uz riteņiem”

Šajā sezonā nakts tirgus iemantojis rekordlielu popularitāti: tajā piedalās ne tikai vietējie, bet arī ārvalstu tirgotāji. Tāpēc tas turpinās attīstīties. Rīdzinieki bieži jautā, vai tiešām šajā tirgus daļā savas preces pārdod īsti zemnieki? Jā, tā patiešām ir. Protams, nakts tirgū ir iespējams sastapt arī pārdevējus, kuri atklātajā teritorijā savas preces ir tirgojuši arī dienas laikā. Bet lielākā daļa tirgotāju ir zemnieki, kuri pārdod savu produkciju tieši no savām mašīnām. Pateicoties nakts tirgum Rīgas Centrāltirgus strādā visu diennakti, septiņas dienas nedēļā.

6.Automašīnas novietošana – problēma, kas tiks atrisināta

Viena no biežākajām Centrāltirgus apmeklētāju sūdzībām ir autostāvvietu nepietiekamība. Ir pieejama maksas stāvvieta tirgus teritorijā, kā arī pašvaldības stāvvieta Maskavas ielā (turklāt pie paša tirgus maksa par autostāvvietu ir zemāka, nekā pilsētā kopumā), ir privātā autostāvvieta pie pilsētas kanāla. Nākotnē autostāvvietu skaits varētu pieaugt – kad beigsies nomas līgums, privātā autostāvvieta pie kanāla atgriezīsies tirgus rīcībā. Tāpat tiek veiktas pārrunas ar “Rīgas satiksmi” par iespējām samazināt autostāvvietu cenu Centrāltirgus klientiem. Taču ir viena nianse: autostāvvieta būs paredzēta tikai tiem, kuri uz tirgu ieradušies iepirkties, nevis tiem, kuri vēlas atstāt mašīnu visu dienu.

7.Tiks izveidoti ārvalstu preču kioski

Importa preces Latvijā tiek pārdotas lielos apjomos. Bet atrast pārdošanā nacionālo produkciju, kas raksturīga kādam noteiktam reģionam vai valstij, visu vienā vietā, ir praktiski neiespējami. Rīgas Centrāltirgus ir nolēmis aizpildīt šo tukšumu. Pašlaik tiek veiktas pārrunas ar Baltkrieviju un Azerbaidžānu, kas Centrāltirgū atvērs savus tirdzniecības punktus.

Sava lete būs arī gruzīnu ražotājiem. Viņi plāno uzsvaru likt uz vīnu. Krievijas tirgotāji vēlas tirgū atvērt austrumu virtuves stūrīti.

Foto: Rīgas Centrāltirgus

8.Svētku laikā tirgus kļūs par skatuvi

Periodiski tirgus centrālajā laukumā plānots rīkot vienotus tirdzniecības – kultūras pasākumus, kas veltīti kādam noteiktam reģionam vai valstij. Pašlaik norit pārrunas ar potenciālajiem partneriem Krievijā, Ungārijā, Itālijā, Vācijā un Lielbritānijā.

9.Centrāltirgus rožu krūmi aug Luksemburgā

Rīgas Centrāltirgus kļūs par “must visit” objektu tūristiem. Turklāt pat slaveniem cilvēkiem. Nesen Rīgu apmeklēja Luksemburgas Deputātu palātas prezidents Marss di Bartolomeo. Viņa vizītes programmā ietilpa arī tirgus.

Politiķis, kurš pensijas vecumā sapņo saistīt savu dzīvi ar kulināriju, bija sajūsmā par vietējo rupjmaizi, medu, bērzu sulām un latviešu asinsdesām. Siera zupu – mūsu viņš solīja censties atkārtot mājās – tam viņam nepieciešama ķiploka galviņa, kas atrodama blakus esošajā letē. Bet sev līdzi uz dzimteni viņš aizveda divus rožu stādus – ja tie iedzīvosies, tad šīs rozes tiks pārstādītas pie Luksemburgas parlamenta sienas, blakus rozēm, kas atvestas no Irānas.


Rīgas Centrāltirgus atrodas Rīgā, Latgales priekšpilsētā, teritorijā starp Maskavas ielu, Turgeņeva ielu, Prāgas ielu, Gaiziņa ielu, Gogoļa ielu un Centrāltirgus ielu. Teritorija ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa „Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs” daļa, kā arī atrodas UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma vietas Rīgas vēsturiskais centra teritorijā un ir pašvaldības īpašumā.

Centrāltirgus paviljonu ansamblis Nēģu ielā 7, Rīgā, ir valsts nozīmes kultūras piemineklis un pēc teritorijas lielākais tirgus Eiropā.

Rīgas Centrāltirgu jau 86 gadus ir rīdzinieku vidū iemīļota iepirkšanās un iecienīta ārvalstu viesu apskates vieta, kuru  dienā apmeklē vidēji 80-100 tūkst. iedzīvotāju, vidēji apmeklējuma reizē tērējot aptuveni 8-14 eiro. Apmeklētāju norādītās tirgus priekšrocības ir zemāka cena, lielāka izvēle un svaigi produkti.