2016./2017. mācību gads: 20 svarīgi fakti

26. Augusts, 2016

Līdz mācību gada sākumam ir atlicis pavisam nedaudz. Skolas un bērnudārzi tiek spodrināti pēc remontiem, norit pēdējie sagatavošanās darbi pirms pirmā septembra svētkiem. Kamēr vecāki un skolēni kārto mugursomas un iegādājas skolas formas, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments beidz sagatavošanos jaunajam mācību gadam: klases un grupas jau ir gandrīz nokomplektētas. Šogad skolēnus līdz 9. klasei sagaida brīvpusdienas, skolām tiek piešķirti oranžie autobusi, izveidotas jaunas programmas. Par šiem un citiem jaunumiem portālam riga.lv pastāstīja departamenta direktors Guntis Helmanis.


BRĪVPUSDIENAS, VESELĪBA UN DROŠĪBA

1.Šogad valsts apmaksātās brīvpusdienas saņem skolēni līdz 9. klasei.

No 2016. gada 1. septembra 1. līdz 9. klašu skolēni Rīgas skolās pusdienas ēdīs bezmaksas. Jau pagājušajā mācību gadā brīvpusdienas pienācās skolēniem no 1. līdz 4. klasei, ko apmaksāja  un apmaksās valsts.  Savukārt Rīgas pašvaldība šogad nodrošinās brīvpusdienas 5. -9. Klašu Rīgas skolu skolēniem.

Bezmaksas kompleksās pusdienas varēs saņemt vienu reizi dienā.

Brīvpusdienas tiks piešķirtas visiem Rīgas skolu skolēniem neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas – gan rīdziniekiem, gan tiem, kas uz Rīgas skolām dodas no citām pašvaldībām. Tāpat arī Rīgas sabiedriskais transports bezmaksas pienākas visiem galvaspilsētas skolu skolēniem.

Papildus informācija

2.Jaunas pusdienu iespējas 10.-12. klašu skolēniem

No 2016. gada 1. septembra 10. – 12. klašu skolēni varēs par pusdienām norēķināties ne tikai  skaidrā naudā, bet arī izmantojot Skolēna e-karti, reģistrējot to pie īpaša karšu lasītāja. Bērni no trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm varēs pusdienot bez maksas.

Papildus informācija

3.Izglītības iestāžu darbinieki par ēdināšanu maksās tikpat daudz, cik izglītojamie

Maksimālā ēdināšanas maksa par izglītojamo ēdināšanas pakalpojumiem pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs ar 12 stundu darba režīmu (brokastis, pusdienas, launags) būs 1,99 eiro dienā, bet iestādēs ar 24 stundu darba režīmu diennaktī (brokastis, pusdienas, launags, vakariņas) – 2,21 eiro dienā.

Vispārizglītojošajās skolās brokastis maksās 0,78 eiro, pusdienas – 1,42 eiro, launags – 0,57 eiro un vakariņas – 0,78 eiro.

Savukārt piemaksa par izglītojamo ar speciālām vajadzībām (celiakija, cukura diabēts, pārtikas alerģijas u.c.) ēdināšanu būs 0,36 eiro dienā.

Foto: Nora Krevņeva

4.Visiem Rīgas skolēniem no 1. līdz 12. klasei braukšana sabiedriskajā transportā ir bezmaksas

Tikai nepieciešams noformēt Skolēna  e-karti. Kā to pareizi izdarīt, pastāstīts šeit.

5.Rīgas skolām būs savi oranžie autobusi

Jaunajā mācību gadā par prieku bērniem un viņu vecākiem Rīgas  skolu deju kolektīviem, vokālajiem ansambļiem, koriem un sporta pulciņiem uz koncertu, sacensībām un konkursu norises vietām varēs doties nevis ar sabiedrisko transportu, bet gan īpašos autobusos. Par šādu iespēju skolēniem un viņu pedagogiem parūpējusies Rīgas dome un „Rīgas satiksme”. No 2016. gada 1. septembra Rīgas skolu rīcībā tiks nodoti 15 oranžie autobusi.

REMONTI PABEIGTI, SKOLAS NETIKS SLĒGTAS

Foto: Renārs Koris

6.Skolu skaits jaunajā 2016./2017. mācību gadā nemainīsies – 1. septembrī pirmais zvans noskanēs 115 Rīgas skolās

“Mēs nevienu skolu nereorganizējam un jaunas neatveram. Šobrīd nekādas pārmaiņas nav plānotas, bet dažas skolas pat ir saņēmušas papildus iespējas. Piemēram, Rīgas Austrumu vidusskolu (Viļānu ielā 13) sagaida jaunas telpas.  Bijušās Rīgas 32. vidusskolas ēkā un tai piegulošajā teritorijā norit ievērojami rekonstrukcijas darbi”,  - stāsta Helmaņa kungs. Daļēji sagatavots sporta un aktīvās atpūtas laukums. Tajā izveidots basketbola laukums, iekopta volejbola laukuma vieta un izbūvēts žogs, kuru apgleznos grafiti mākslinieki. Vēl plānots izveidot mazu futbola laukumu un novietot batutu un vingrošanas iekārtas, tādējādi radot papildus atrakcijas arī skolas ēkā esošajam brīvā laika centram „Namiņš” un tuvākās apkaimes iedzīvotājiem. Pilnībā pabeigta sporta zāles atjaunošana. Skolas ēkā joprojām norit gan ārējās fasādes remonts, gan gaiteņu un klašu restaurācija. Vairākas klases atjaunotas jau iepriekš, bet, piemēram, skolas virtuve piedzīvos pilnīgu telpu un iekārtu reorganizāciju.

Mācību iestādē būs speciāli logopēdiskie kabineti, kuros noritēs individuālas nodarbības. Vidusskola īsteno arī programmu bērniem ar mācību traucējumiem. Rīgas Austrumu vidusskola izveidota, apvienojot Rīgas 24. pamatskolu un Rīgas 32. vidusskolu. Mācību iestāde plāno uzņemt apmēram 560 skolēnu. Remontdarbu laikā skolēnu mācības notiek Ogres ielā 9 un Aleksandra Čaka ielā 139.

“Lielā ieguvēja būs Rīgas Centra Humanitārā vidusskola (Kr. Barona iela 16, blakus Skolēnu pilij), kas ieguvusi lielu ēku uz  Tallinas un Kr. Barona ielas stūra. Daļēji skola jau bijusi šajā ēkā, bet, telpu nepietiekamības dēļ strādājusi divās maiņās. Daudzi no bērniem bijuši spiesti iet uz skolu pēcpusdienā. Tagad  visa ēka tiek remontēta un nodota skolai. Tās nozīmē, ka otrās maiņas vairs nebūs.  Parādīsies iespēja skolas telpas izmantot ārpusklases nodarbībām”, - skaidro Helmanis.

Bez Rīgas Centra Humanitārā vidusskolas ēkas vēsturiskās fasādes renovēta arī  Rīgas 6.vidusskola Aleksandra Čaka ielā 102. Savukārt pagājušajā gadā vēsturiskā fasāde tika restaurēta un ārējais apgaismojums atjaunots sākumskolai “Valodiņa” Blaumaņa ielā 26. 

Papildiespējas būs arī citām  skolām. Līdz 1. septembrim  tiks pabeigta lielākā daļa darbu pie sporta kompleksa, kas atrodas pie bijušās  izgāztuves Deglava ielā, pie  Rīgas 84.vidusskolas. Tur paveikts ļoti iespaidīgs darbs:  pie pērn izveidotā jaunā kalna Deglava ielā būvdarbu  gaitā tapis sporta komplekss un atpūtas zona. Teritorijā būs izveidoti un aprīkoti laukumi hokejam, skrituļošanai, skeitošanai, basketbolam un futbolam. Būs arī īpašs laukums ielu vingrošanai. Teritorija būs iežogota un tajā būs bruģēti laukumi un celiņi gan gājējiem, gan skrituļotājiem. Pagājušajā gadā tur atvērta slēpošanas trase.  Rīgas  Juglas vidusskola ieguvusi  stadionu, kur pieejams atjaunots futbola laukums, skrejceļi un vingrošanas rīki. Bet  Rīgas 22. vidusskola, kas atrodas pilsētas centrā ieguvusi nelielu sporta kompleksu (viens no tiem - basketbola un volejbola laukums), kā arī plašas pusdienošanas telpas. 

Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas ēkā Bruņinieku ielā 24, 24A un 24B,  2798 kvadrātmetru platībā tika veikts kosmētiskais remonts, atjaunotas apkures, ventilācijas un siltumapgādes sistēmas. Skolas serveru telpai tika uzstādīta jauna gaisa kondicionēšanas sistēma. Tika izbūvēti jauni ūdensvada un kanalizācijas tīkli, nomainīti elektrotīkli, uzstādīta jauna apsardzes un ugunsgrēka trauksmes izziņošanas sistēma. Jaunās telpas arī aprīkotas ar jaunām mēbelēm.  No jaunā mācību gada skola ir ieguvusi arī jaunu vizuālo tēlu, jo ir renovēta tās fasāde 2490 kvadrātmetru platībā un mainīts dekoratīvais stiklojums un logi. Un tas vēl nav viss!

Rīgā šovasar remontdarbi notiek vairāk nekā 80 izglītības iestādēs (48 bērnudārzos un 38 vidusskoāls, sākot no vispārējas renovācijas, beidzot ar stadionu ierīkošanu, sporta zāļu, ēdamzāļu un ģērbtuvju izveidošanu). Lielāka daļa darbu tiks pabeigta laikus, taču dažos gadījumos darbi arī ievilksies arī pēc mācību sākšanās. Piemēram, fasādes remonts 6. vidusskolā turpināsies arī oktobrī.

Svarīgi: remontdarbi skolēniem netraucēs un telpas būs izvēdinātas, nekādas krāsas un citas celtniecības smakas bērni nejutīs, jo mūsdienu  krāsas žūst ātri un pēdējā brīdī tik un tā nekas vairs netiek krāsots.

Nākamgad pašvaldība sāks īstenot Eiropas Savienības struktūrfondu projektus vispārējās izglītības iestāžu mācību vides uzlabošanai, tādēļ paredzams, ka nākamvasar visā Latvijā pašvaldības savas skolas remontēs aktīvāk. 

Foto: Nora Krevņeva

7.Kopējais skolēnu skaits pēdējā gada laikā ir nedaudz pieaudzis. Pirmklasnieku skaits palielinājies aptuveni par 300.

Pirmās klases tiks atvērtās visās skolas, kur tas plānots. Kopējas pirmklasnieku skaits varētu būt vairāk nekā 7 300 bērnu. Galīgais skaitlis būs zināms tikai rudenī, jo daudz vecāku vēl tikai piesaka savas atvases skolām, atliekot to uz pēdējo brīdī, piemēram dzīvesvietas maiņas dēļ.

Kopējo skolēnu skaits arī pieaugs un kopumā sastādīs 68 tūkstošus.

8.Arvien vairāk devīto klašu absolventu turpina mācības profesionālās izglītības iestādēs vai ģimnāzijās

Ne visām skolām izdevies nokomplektēt 10. klases. Desmitās klases nav atvērtas Rīgas   85. ,28., un 19. vidusskolās, kā arī Kristīgajā vidusskolā un Rīgas Mūzikas internātvidusskolā.

Tas tāpēc, ka Rīgā pašlaik ir diezgan liels profesionālās izglītības iestāžu piedāvājums.  Tās piedāvā skolēniem apgūt ne tikai vidējo izglītību, bet arī iegūt profesiju. Turklāt tiek maksāta stipendija. Tāpēc daudzi 9. klašu absolventi izvēlas arodu, nevis tikai mācības.

Vidējās speciālās izglītības sistēmas attīstība ir viena no Latvijas valsts izglītības attīstības pamatnostādnēm. Jau vairākus gadus lieli naudas līdzekļi tiek atvēlēti profesionālās izglītības iestāžu materiāli tehniskās bāzes un darba vides modernizācijai, un šie pasākumi jau vainagojušies rezultātiem. Daudz bērnu izvēlas nopietnākas izglītības iestādes – ģimnāzijas, kurās ir dažādu novirzienu programmas.  Rīgā ir 11 ģimnāzijas, kurās visbiežāk mācības turpina tie devīto klašu absolventi, kuri nākotnē plāno iegūt augstāko izglītību. Ģimnāzijās iespējams nokomplektēt pat vairākas desmitās klases. Konkurence starp skolām kļūst arvien sīvāka. Tāpat ir konkurence par vietām prestižās skolās. “Mēs redzam, ka uz Rīgas skolām brauc arī bērni, kuri nav rīdzinieki, no visas Latvijas,„ - atzīmē Helmanis. „Daudzus gadus vērojam, ka uz ģimnāzijām nāk gan no latviešu skolām, gan no mazākumtautību skolām. Tas nozīmē, ka valsts valodas līmenis ir ļoti labs, šie bērni var nokārtot eksāmenus un ļoti labi mācās. Pēc tam nav problēmu ar mācībām augstskolās”.

9.Atvērta jauna bērnudārza grupiņa blakus skolai

Pēdējos gados Rīgas bērnudārzos atvērtas 189 jaunas grupiņas, tajā skaitā 152 ar izglītības programmu valsts valodā un 37 ar izglītības programmu mazākumtautību (krievu) valodā, kas dod vietu ap 4000 bērnu. Šogad vēl viena tiks atvērta pie Rīgas Ukraiņu vidusskolas. “Pateikt, cik brīvu vietu paliks, šobrīd nav iespējams - vēl  aizvien norit grupu komplektēšana. Vairs nav problēmu ar vietu nepietiekamību  5-6- gadīgam bērnam. Bet saglabājas vietu trūkums 1,5-3 gadu vecuma bērniem. Jo “silīšu” grupas pēc noteikumiem var uzņemt ne vairāk kā  20 audzēkņu, bet lielās grupas - 24.

Grūtāk ir ar vietām pilsētas centrā. Šo jautājumu nevar atrisināt vienā dienā. Piemēram, Skanstes ielā, kur uzbūvētas ofisa, banku ēkas, drīz vien izveidojas rinda uz  pirmsskolas iestādēm, jo vecāki vēlas mazulim vietu bērnudārzā tuvāk savam darbam,”- skaidro departamenta direktors. 

Tomēr ir brīvas vietas  Vecmīlgrāvī, Bolderāja, Ķengaragā, Imantas apkārtnē. Uzzināt par brīvām vietām var interneta vietnē  www.e-skola.lv , sadaļā “pirmsskolas”.

10.Rīgas pašvaldība joprojām maksās līdzfinansējumu privātajiem bērnudārziem un tagad arī “pabalstu” par auklītēm

Šogad tika pārtraukts valsts finansējums privātajiem bērnudārziem un auklītēm.

Rīgas pašvaldība joprojām, tāpat kā līdz šim maksā līdzfinansējumu privātajiem bērnudārziem, maksājot par vienu bērnu mēnesī 173.10 eiro. Šobrīd Rīgas pašvaldībai ir sadarbība ar 132 privātajām pirmsskolām, un tiek maksāts līdzfinansējums par vairāk nekā 5628 bērniem (jūlija dati).

No 1. jūnija, kad valsts pārtrauca maksāt t.s. auklīšu līdzfinansējumu, Rīgas pašvaldība apmaksā arī šo pakalpojumu, maksājot vienai auklei par viena mazuļa pieskatīšanu 116, 07 eiro mēnesī. Patlaban to maksājam par vairāk nekā 800 bērniem.

Portālā e-skola.lv ir izveidota jauna sadaļa “Aukļu pakalpojums”, kur aukles varēs iepazīties ar nepieciešamo informāciju un dokumentāciju līdzfinansējuma noformēšanai.

Kā saņemt naudu par aukles pakalpojumu, var  izlasīt šeit un šeit.

MĀCĪBU PROGRAMMA, BEZMAKSAS NODARBĪBAS UN BRĪVLAIKU SARAKSTS

11.Skolās parādās jaunumi mācību programmās

Rīgas klasiskā ģimnāzija, kas ir mazākumtautību skola, ir atvērusi  īpašu programmu  tikai latviešu valodā.  Visas pārējas izmaiņas, kuras iniciē Izglītības un zinātnes ministrija,  gaidāmas  tikai 2018.  gadā. Daudzas lietas jau izmēģinātas pilotprojektos. Piemēram, priekšmets  “Datorika”. Jaunā mācību priekšmeta uzdevums – iemācīt 5.–7. klašu skolēniem lietot datoru ne tikai spēlēm vai sociālajiem tīkliem, bet galvenokārt izglītības vajadzībām.

Pagaidām tas ir tikai eksperiments. Jaunā programma tiks izmēģināta 152 Latvijas skolās, tajā skaitā arī 10 Rīgas skolās.  Jo ir saprotams, ka mūsdienās ir nepietiekami bērnam  skolā iemācīt tikai lasīt, rakstīt un rēķināt. Vajag arī strādāt ar datoru.   

Daudzās skolās norisinās projekti “Sporto visa klase” vai “Trešā sporta stunda”.  Pēc dažiem gadiem vēl varētu būt veselības mācība, utt.

12.Skolotāju Rīgas skolās pietiek. Ir daudz vakanču pirmsskolu audzinātajiem

Rīgā nav gadījumu, ka kāda klase būtu palikusi bez skolotāja vai bērnudārza grupiņa bez audzinātājas. Taču interneta vietnē www.e-skola.lv ir izvietoti  sludinājumi, aicinot pieteikties darbā pedagogus. Un, lai arī tur tiek publicēti ne tikai

Rīgas skolu ievietotie sludinājumi, ir skaidrs, ka zināms skolotāju deficīts pastāv arī galvaspilsētā. Glābj tas, ka skolotāji var savienot darbu vairākās skolās, jo viņi nav nodarbināti visu dienu.

Vislielākais pieprasījums ir pēc sākumskolas un svešvalodu skolotājiem. Tagad arī ir ap 60 bērnudārzu audzinātāju vakanču.

Foto: Dmitrijs Sulžics /F64

13.Skolas nodrošinās pagarinātās dienas grupas

Rīgas skolas centīsies nodrošināt pagarinātās dienas grupas, īpaši jau domājot par 1. un 2. klašu skolēniem. Iespēju robežās pagarinātās dienas grupas tiks nodrošinātas arī pārējām sākumskolas klašu grupām.

14.Vislielākās interešu izglītības iespējas Baltijā ir Rīgā

Rīgas bērni  un jaunieši (vecumā no 3-25 gadiem) ar galvaspilsētas pašvaldības atbalstu varēs iesaistīties dažādos pulciņos un sporta sekcijās bezmaksas vai par simbolisku samaksu. „Sortiments” ir tik liels, ka apmierinās pat prasīgāko vecāku vēlmes. Pieejama gan adīšana, gan šūšana, pērļošana, kokgriešana, vingrošana, futbols, peldēšana, dejas, ritmika, mūzikas instrumentu spēle , dabas zinību pulciņi, dziedāšana u.c.

Izvēles iespēju ir daudz. Liela daļa programmu atrodamas īpašā bukletā, kuru mācību gada sākumā sagatavo Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments. Tajā minēts pulciņš, bērnu vecums, kas šajā pulciņā var darboties, adrese, kontaktinformācija utml. Tāpat informāciju augusta beigās un septembra sākumā var saņemt tiešā veidā no iestādēm, kas realizē interešu izglītības programmas.

Bērnu uzņemšana pulciņos notiekas sakot ar 1. septembrī. Līdzfinansējums no vecāku puses neizmanīsies, saglabāsies atvieglojumi daudzbērnu un trūcīgiem ģimenēm.  Saistībā ar pulciņiem, noteikti jāpiemin pasākums  “Nāc un piedalies ", kas šogad notiks Vērmanes dārzā 3. septembrī no plkst. 12.00 līdz 17.00, kur vienkopus varēs iepazīt Rīgas interešu izglītības pulciņu sniegtās iespējas un piedāvājumu.

Papildu informāciju var meklēt šeit. Par finansējumu – šeit.

Foto: Ģirts Ozoliņš/F64

15.Pagarinātā mācību gada šogad nebūs

2016./2017. mācību gada sākuma un beigu datumi

1.-8., 10.-11. klašu skolēniem: 1. septembris – 31. maijs; 9. klašu skolēniem: 1. septembris – 9. jūnijs; 12. klašu skolēniem: 1. septembris – 16. jūnijs.

1. semestris ilgs no 1. septembra līdz 21. decembrim; 2. semestris 1.-8. klašu un 10.-11. klašu skolēniem ilgs no 2016. gada 5. janvāra līdz 31. maijam, 9. klašu skolēniem – no 5. janvāra līdz 9. jūnijam, 12. klašu skolēniem – no 5. janvāra līdz 16. jūnijam.

Rudens brīvdienas
2016. gada 24. oktobris – 28. oktobris

Ziemas brīvdienas
2016. gada 22. decembris – 2017. gada 4. janvāris

Pavasara brīvdienas
1.-11.klašu skolēniem:  13. marts – 17. marts; 12. klašu skolēniem:  20. marts – 24. marts

Vasaras brīvdienas
1.-8. klašu un 10.-11. klašu skolēniem: 2017. gada 1. jūnijs – 31. augusts

Jāpiebilst, ka  pašiem mazākajiem skolēniem – 1. klašu audzēkņiem – ir vēl viena brīva nedēļa, kuru nosaka katra skola individuāli un visbiežāk tā ir brīva nedēļa februārī.

MĀCĪBU GRĀMATAS UN MĀCĪBU LĪDZEKĻI

16.Visi skolēni ir pilnībā apgādāti ar bezmaksas mācību grāmatām

Valsts piešķīrusi nepieciešamos naudas līdzekļus – 1,2 milj. eiro –, lai varētu nodrošināt skolēnus ar mācību grāmatām un darba burtnīcām, savukārt Rīgas pašvaldība savas kompetences īstenošanai - nodrošināšanai ar mācību līdzekļiem atvēlējusi vairāk nekā 636 tūkstošus eiro

Šos naudas līdzekļus skolas drīkst tērēt tikai tādas mācību literatūras iegādei, kuras atbilstību valsts vispārējās izglītības standartiem ir apstiprinājis Izglītības un zinātnes ministrijas Valsts izglītības satura centrs. Pareizi rīkojas tajās skolās, kur iegādājas viena autora kolektīva izstrādātas mācību grāmatas, tādējādi veidojot pēctecību grāmatu komplektēšanā un mācību programmas īstenošanā.

17.Skolas administrācija nav tiesīga pieprasīt naudu no vecākiem – ne remontam, ne par ekskursiju, ne par papildu nodarbībām

Naudu pasākumiem un papildu nodarbībām ir tiesīgi vākt tikai vecāki. Šiem mērķiem tiek izveidots fonds, ko reģistrē kā biedrību. Dalība tajā ir pēc brīvprātības principa. Kā tērēt savākto naudu, izlemj vecāki saskaņā ar fonda statūtiem.

18.Trūcīgās un maznodrošinātās ģimenes var saņemt sociālo pabalstu, lai sagatavotos skolai

Pabalstu (35,57 eiro) ir tiesīgas saņemt ģimenes, kuras savu pamata dzīvesvietu deklarējušas Rīgā ne mazāk kā 12 mēnešus pirms iesnieguma par pabalsta piešķiršanu iesniegšanas, dzīvo atbilstoši norādītājai adresei un kuru ienākumi pēdējo trīs mēnešu laikā nepārsniedz 192,09 eiro uz katru ģimenes locekli. Pabalsts paredzēts vispārizglītojošo skolu skolēniem un profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem, kas nav sasnieguši 20 gadu vecumu, savukārt sociālās korekcijas klašu skolēniem – bez vecuma ierobežojumiem.

Lai varētu saņemt pabalstu, skolēna vecākiem vai tā likumīgajiem pārstāvjiem jāvēršas Rīgas Sociālajā dienestā atbilstoši dzīvesvietai, uzrādot personu apliecinošu dokumentu, iesniedzot iesniegumu par pabalsta piešķiršanu un aizpildot iztikas līdzekļu deklarāciju.

Pakalpojuma adrese

Foto: Nora Krevņeva

19.Otro klašu skolēni var bezmaksas mācīties peldēt

Rīgas Pašvaldības budžetā šim mērķim paredzēti 65 452 eiro. Peldēt gribētājus uz baseinu pavada pedagogs.

20.Policisti arī šogad dežūrēs katrā skolā

Rīgas pašvaldības policija šajā mācību gadā rūpēsies par sabiedrisko kārtību un drošību pie 115 Rīgas skolām, 12 interešu izglītības iestādēm, 7 sporta skolām, 9 mūzikas un mākslas skolām un šo iestāžu filiālēm. Dažām izglītības iestādēm ir vairākas adreses, savukārt citām ir kopīga adrese skolai un interešu izglītības iestādei. Kopumā Rīgas pašvaldības policija ikdienā strādās 161 adresē.Šim darbam tiks norīkoti vairāk nekā 100 pašvaldības policisti – pie dažām iestādēm policists būs pastāvīgi, bet citās vietās, kur nelielā attālumā ir vairākas iestādes, kājnieku patruļas visas dienas garumā apsekos vienlaikus vairākas adreses.Šim nolūkam šogad tiks izmantots lielāks skaits darbinieku nekā pagājušajā gadā, jo atšķirībā no iepriekšējiem gadiem klāt nāk interešu izglītības iestādes, sporta skolas un mūzikas un mākslas skolas.

Derīgi zināt

Skolas somas svars:

 • skolēniem, kas jaunāki par 9 gadiem - 2,5–3,5 kg,
 • skolēniem vecumā no 9-11 gadiem - 3,5–4 kg,
 • skolēniem vecumā no 12-13 gadiem - 4–4,5 kg,
 • skolēniem vecumā no 14-15 gadiem - 4,5–5 kg,
 • skolēniem, kam ir 16 gadu un vairāk - 5 kg un vairāk.

Mācību stundas ilgums ir no 40 līdz 45 minūtēm, to nosaka izglītības iestādes vadītājs.

Pusdienas: izglītības iestādei skolēnam ir jānodrošina vismaz reizi dienā saņemt siltu ēdienu, tam jāparedz vismaz 30 minūšu starpbrīdis.

Vienā dienā skolēniem drīkst būt līdz:

 • 5 mācību stundām no 1.klases līdz 3.klasei,
 • 6 mācību stundām 4. un 5.klasē,
 • 7 mācību stundām 6. un 7.klasē,
 • 8 mācību stundām no 8.klases līdz 12.klasei.

Skolēniem vienā nedēļā drīkst būt līdz: 

 • 22 mācību stundām 1.klasē,
 • 23 mācību stundām 2.klasē,
 • 24 mācību stundām 3.klasē,
 • 26 mācību stundām 4.klasē,
 • 28 mācību stundām 5.klasē,
 • 30 mācību stundām 6.klasē,
 • 32 mācību stundām 7.klasē,
 • 34 mācību stundām 8. un 9.klasē,
 • 36 mācību stundām 10., 11. un 12.klasē.

Profesionālās izglītības audzēkņiem vienā nedēļā drīkst būt līdz 36 mācību stundām, ja audzēknis ir vecumā līdz 18 gadiem, ja audzēknim ir 18 un vairāk gadu - drīkst būt līdz 40 mācību stundām.