101 minūte veselībai: Rīgā notika kopīgs “roņu” peldējums Daugavā (FОТО)

21. Novembris, 2019

Dažādās Eiropas valstīs viņus sauc dažādi – par roņiem, ūdriem, valzirgiem. Šie cilvēki neapvainojas, ka tiek dēvēti dzīvnieku vārdos, jo tam ir vienojošs pamats – prieks peldēt un norūdīties aukstā ūdenī. Pagājušajā pirmdienā Rīgā, Lucavsalas pludmalē, desmitiem ziemas peldēšanas entuziastu pulcējās, lai ar savu kopīgi ūdenī pavadīto 1 stundu un 41 minūti (simboliska 101 minūte) atzīmētu Latvijas gadadienu.


Pasākumu “Roņi peld 101 Rīgā, Lucavsalas pludmalē” organizēja Latvijas ziemas peldēšanas biedrības “Latvijas Ronis” entuziasti ar vietējā kluba “Lucavsalas Ledus lāči” (Lutzausholm Polar bears) aktīvu atbalstu. Turklāt, kas ir jo īpaši jauki, viņiem aktīvi pievienojās arī citi līdzīgi ziemas peldēšanas entuziastu klubi. Un ne tikai no Rīgas. Te visi ir draugi, šeit necīnās par sportiskajiem rezultātiem, bet par veselību un patīkamu laika pavadīšanu līdzīgi domājošu cilvēku vidū.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Plkst. 13.00 pirmie peldētāji devās ūdenī. Process turpinājās nepārtraukti līdz pulksten 14.41, t. i., precīzi 101 minūti. Šo minūšu izvēle ir simbolika – tā tika godināta Latvijas Republikas proklamēšanas 101. gadadiena.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

“Uzturēties vēsajā ūdenī (piebildīsim, ka novembrī Daugavā ūdens vēl nav auksts, bet īstiem “roņiem” tas pat skaitās silts) ilgi vai pieveikt garas peldēšanas distances nav nepieciešams, tās nav sporta sacensības. Tā ir sava veida stafete. Cilvēki iet ūdenī, iemērcējas, mazliet papeld un tad nāk ārā no ūdens, sasildās ar tēju vai pirtī, un atkal dodas ūdenī. Galvenais – lai 101 minūtes laikā vismaz viens cilvēks atrastos ūdenī,” pastāstīja organizatori.

Lai sasildītos, krastā tika sarūpētas divas pārvietojamās pirtis, kuras ir ļoti iecienītas “roņu” iesācēju vidū.

Foto: Riga.lv

Daži “roņi” bija paņēmuši līdzi četrkājainos draugus. Atšķirībā no saviem saimniekiem vairums suņu novembra vidū izvēlējās nepeldēties un gaidīja savējos krastā.

Foto: Riga.lv

Foto: Riga.lv

Foto redzams uzticīgais taksītis Varis, kas uzticīgi gaidīja savu saimnieku Andri iznākam no ūdens.

Foto: Riga.lv


Foto: Riga.lv

Rīdzinieks Jevgēņijs ar ziemas peldēšanu nodarbojas jau vairākus gadus, īpaši aktīvi – pēdējos divus gadus. Pamazām viņš sāk pie tā pieradināt arī savu dēlu Alenu.

“Mans uzskats ir šāds: lai pirmo reizi pilnībā ieietu ūdenī, tam ir rūpīgi jāsagatavo savs ķermenis. Tas ir, trīs vai četrus gadus vienkārši norūdieties, aplejieties ar aukstu ūdeni utt. Mēs tieši tā arī darījām. Un šodien mēs kopā ar dēlu jau droši peldam Daugavā.”

Starp citu, Alenam šī bija jau sestā peldēšanās reize rudens‒ziemas sezonā. Malači, puiši!

Foto: Riga.lv


Andri mēs noķērām, nākot ārā no ūdens. Uzzinājām, ka viņš pārstāv klubu “Ventspils jūras lauvas”. Viņš speciāli ieradies Rīgā uz šo pasākumu no 200 km attālās pilsētas. Pēc Andra teiktā, viņš ar “roņiem” kopā jau ir četrus gadus, bet kopumā viņš kā amatieris peld jau vairāk nekā 20 gadus – no 16 gadu vecuma.

Foto: Riga.lv

Klubs “Ķengaraga roņi” darbojas jau gandrīz 10 gadus. Jaukās dāmas tālāk redzamajā fotoattēlā ir kluba kodols. Labajā pusē ir Jeļena Kovaļeva, idejiskā iedvesmotāja un galvenā šādu peldēšanas pasākumu organizatore. 74 gadus vecā Valentīna Ļeonova (centrā, melnbaltā peldkostīmā) ir pasaules čempione ziemas peldēšanā. Viņas stāsta:

“Es atnācu uz šo klubu pie “roņiem” 2015. gada februārī. Tā arī paliku. Bet pēc gada piedalījos ziemas peldēšanas čempionātā, kas notika Jelgavā. Un savā vecuma grupā izcīnīju pirmo vietu! Tā es ieguvu šo statusu. Bija arī citas pirmās vietas citās sacensībās. Bet tas nav mans mērķis. Man ziemas peldēšana ir dvēseles stāvoklis, dzīvesveids.”

Foto: Riga.lv

Vēl viens norūdītas ģimenes piemērs ir rīdzinieks Edgars ar sievu Jolantu.

“Mūsu meitai Patrīcijai tagad ir 2 gadi un 7 mēneši. Viņa jau pāris reižu ir skrējusi plikām kājām pa vēso ūdeni, bet tas būs viņas lēmums, vai nodarboties ar to arī nākotnē, mēs neko neuzspiežam. Es pats aukstā ūdenī peldos pusotru gadu, bet manai sievai šī ir trešā reize šogad. Viņa pamēģināja, iepatikās un tagad nodarbojamies kopā. Mums patīk, ka ziemas peldēšana atmodina laimes hormonus. Iegremdējies un visu dienu staigā priecīgs un laimīgs, tas ir forši.”

Foto: Riga.lv


Šāds pasākums Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā tiek rīkots otro gadu pēc kārtas. Pagājušajā gadā “roņi” ūdenī bija precīzi 100 minūtes. Turpinot iesākto tradīciju un redzot cilvēku pozitīvo reakciju, tiek jau plānots nākamā gada pasākums – pa visiem kopā būt ūdenī 102 minūtes. Jebkuros laikapstākļos.

Foto: Riga.lv