10 mīti par diabētu: kā uzveikt šo „kluso slepkavu”

23. Februāris, 2018

„Rīgas veselības centra” endokrinoloģe Inta Leitāne pastāsta par galvenajiem mītiem, kas apvij šo slimību, kā arī to, kā nepalaist garām pirmās diabēta pazīmes, to, vai vienmēr nepieciešamas zāles, kā arī to, kas ir šīs slimības galvenie „draugi”.


Mīts Nr. 1: Diabēts ir vecu cilvēku slimība

Tā nepavisam nav. Latvijā ir tāda pati tendence, kā pasaulē. Šobrīd runā pat par cukura diabēta epidēmiju. Visvairāk izplatīts ir 2. tipa cukura diabēts, ar ko agrāk slimoja pārsvarā vecāka gadagājuma cilvēki. Diemžēl cukura diabēts kļūst arvien „jaunāks”, tagad tas ir arī bērniem un pusaudžiem, daudz jaunu cilvēku. Mana pieredze liecina, ka 2. tipa pacienti ir 90% no kopējā diabēta pacientu skaita.

Mīts Nr. 2: Slimo tikai cilvēki, kuriem ir tieksme uz lieko svaru

Patiesībā svaram ir nozīme. Taču slimo arī tievi civlēki. Lielākie cukura diabēta veicinātāji ir dīvāns, televizors un ledusskapis,saldinātie dzērieni un limonādes, smēķēšana un alkohols. Tas nozīmē, ka faktiski līdz diabētam var novest ne tikai iedzimtība un nepareizs uzturs, bet arī mazkustīgs dzīvesveids un stress.

Mīts Nr. 3: Cīnoties ar diabētu ir jāievēro diēta

Veselīgs ēdiens  - tā nav īpaša diēta, kur jāiegādājās dārgi produkti, pārtikas piedevas vai īpaši jāsagatavo - tas ir vienkāršs, veselīgs mājas ēdiens no vietējiem produktiem, mērenība un regularitāte ēšanā, mazliet dvēseles tā sagatavošanā, domājot par tiem, kas to ēdīs. Laut tas būtu viens cilvēks, kurš gatavo sev – tas ir ļoti svarīgi. Nozīmīga ir noskaņa maltītes laikā, kad ēdiens tiek baudīts mierīgi un jaukās sarunās, ģimenes kopā būšanā vai cieņā pret sevi, pat, ja nav ar ko dalīt šo maltīti. Kurš gan ir vēl tuvāks par sevi pašu! Šis ēdiens taču dos spēku un labpatiku vismaz tuvākās stundas laikā, tādēļ ir vērts pacensties. Labas domas tā laikā!

Uztura efektivitāte ir ļoti svarīga, izvēloties katram pacientam savus mērķus, sevišķi slimības sākumā. Labi sabalansēts uzturs, izslēdzot viegli asimilējamos ogļhidrātus (vienkāršos cukurus), alkoholu. Sāls ierobežošana pacientiem ar arteriālu hipertensiju. Svarīgākais ir  normalizēt ķermeņa masu, nepieļaujot atkārtotu svara pieaugumu, lipīdu rādītāju sakārtošana. Kopumā uzturs 2. tipa cukura diabēta pacientiem sevišķi neatšķiras no veselīga uztura jebkuram cilvēkam. Arī proporcijās starp dažādām produktu grupām. Svarīga ir ģimenes sapratne un iesaiste šajā dzīvesveida maiņā. Tuvāko atbalsts.

Mīts Nr. 4: Cukuru labāk nomainīt pret fruktozi

Daudzi patiešām atsakās no cukura, tā vietā izvēloties fruktozi, ko satur augļi. Taču paskatieties uz putniem. Viņi ēd augļus un ir spējīgi ilgu laiku lidot lielus attālumus. Tāpēc, ka fruktoze ir tāds pats enerģijas avots, kā cukurs. Un no vienas puses, tas ir ļoti labi. Bet, no otras puses, cilvēkiem, kas pārmērīgi uzturā lieto augļus (īpaši naktī) un nenodarbojas ar sportu, tā pārvēršas par taukiem. Visbiežāk uz vēdera. Tāpēc par šo jautājumu noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu!

Mīts Nr. 5: Slimi cilvēki nedrīkst nodarboties ar sportu

Noteikti drīkst sportot, bet katram sporta veidam ir savas īpatnības, kuras svarīgi darīt zināmas ārstējošajam ārstam, sastādot uztura un fiziskās slodzes ieteikumus. Ļoti svarīgas ir kustības, fiziska slodze. Citiem tā ir pastaiga ar dzīvesdraugu, draudzeni, suni vai cēlā vienatnē, kāds peld vai dejo, daži veic dārza darbus, vēl citi nūjo, ziemā slēpo vai brauc ar velosipēdu. Dažam svarīgi ātrumi un attālumi, jo vīrieši ir mednieki, tāpēc viņiem gribas kaut ko sasniegt, pieveikt, un tas ir brīnišķīgi, jo tas liecina par gara spēku, šādu cilvēku cukura diabēts nepieveiks, drīzāk otrādi – aizbēgs uz ilgu laiku. Kādam tas ir rīta cēliens, kad pieceļas, saģērbjas, pats pagatavo un paēd brokastis un pēc atpūtas iziet ārā pastaigāt. Tā var reāli palīdzēt sev un savai ģimenei, kas var mierīgi strādāt. Tā arī ir mēreni dozēta fiziska slodze. Katram citādāka, īpaša, bet ļoti nepieciešama. Kaut reizi dienā jāiziet pastaigāt vismaz 30 minūtes.

Mīts Nr. 6: Stresa dēļ var dabūt infarktu, bet ne diabētu

Tiem, kas tā domā, atkal nav taisnība. Cilvēku lielākais ienaidnieks – stress! Tā nu gadsimtu gaitā ir noteikts ģenētiski - izdzīvo stiprais. Stresa brīdī visi hormoni darbojas insulīnu nomācoši, lai cilvēks briesmās spētu aizbēgt un izglābties. Dzīves apstākļi ir uzlabojušies, bet ģenētiskais uzstādījums saglabājies, joprojām vislielākās izmaiņas cilvēka dzīvē rada stress vai uztraukums, pamazām noārdot mūsu dzīvības spēkus. Daudz gudrāk ir stresu nostaigāt, notērēt šos liekos hormonus fiziskā slodzē vai darbā un pasmaidīt par raizēm, tad tās ātrāk atkāpsies.

Mīts Nr. 7: Mans cukura līmenis ir paaugstināts tikai pavisam nedaudz. Pie ārsta vērsties nav nepieciešams.

Tā diemžēl notiek, bet tas ir nepareizi. Noteikti jāatrodas ārsta uzraudzībā, jo tikai kopā var izlemt turpmāko taktiku, mērķus un iespējas to sasniegšanai. Dažreiz pietiek ar ģimenes ārsta  ieteikumiem un glikozes līmeņa kontroli, bet daži ģimenes ārsti uztic savus pacientus speciālistiem  – endokrinologiem, labi saprotot, ka šie ārsti var ātrāk un labāk palīdzēt viņa pacientam, izvērtēt pacienta stāvokli, izvēlēties terapiju, ja tāda jau nepieciešama. Daudz jaunu medikamentu ienācis tieši sākotnēja cukura diabēta ārstēšanā, kas var palīdzēt mainīt slimības gaitu pēc būtības. Lai atvieglotu darbu, Latvijas diabēta speciālisti sagatavojuši 2. tipa cukura diabēta ārstēšanas klīniskās rekomendācijas, arī citu specialitāšu ārstiem.

Mīts Nr. 8: Es nejūtu nekādus slimības simtomus, kāpēc ārstēties?

Tas ir sens likums - jo ātrāk sāk, jo labāki rezultāti. 2. tipa cukura diabēts ir kompleksa slimība, arī ārstēšana ir kompleksa un individuāla, jo šiem pacientiem straujāk attīstās ateroskleroze, draud miokarda infarts, insults, perifēro asinsvadu slimība. Progresējot cukura diabētam,  neārstētam vai novēloti uzsāktam, ātrāk veidojas sīko asinsvadu bojājumi – nieru, acu tīklenē, nervu un pēdu asinsvados ar gangrēnas un ātrāku amputāciju risku. Jaunākām sievietēm - ar grūtniecības un augļa, dzemdību norises sarežģījumiem.

Mīts Nr. 9: Pārbaudīties nepieciešams tikai tad, kad ir paaugstināts cukura līmenis

Jāpārbaudās ir arī tiem, kuriem ir tikai nosliece uz šo slimību. Riska grupā ietilpst cilvēki, kuriem ir:

  • traucēta ogļhidrātu vielu maiņa – jau agrāk zināms paaugstināts glikozes līmenis asinīs;
  • paaugstināta ķermeņa masa, svars;
  • vecums virs 60 g., īpaši, ja tiem ir hipertensija;
  • 2. tipa cukura diabēts ģimenē;
  • sievietes, kurām grūtniecības laikā glikozes tolerances traucējumi;
  • dzimuši bērni, smagāki par 4 kg;
  • metabolisks sindroms – paaugstināts asinsspiediens, lielo asinsvadu slimības un / vai dislipidēmija.

Šiem pacientiem noteikti jāpārbauda glikozes līmenis asinīs tukšā dūšā, bet pēc 45 gadu vecuma visiem vēlams 1 reizi gadā, ko arī ģimenes ārsti labprāt veic.

Mīts Nr. 10: Rīgā ir grūti atrast labu ārstu

Katram svarīgākais ārsts – ģimenes ārsts. Viņš palīdz rūpēties katram pašam par sevi. Vajag vismaz reizi gadā nodot analīzes un pēc tam pajautāt, vai viss kārtībā. Ģimenes ārsts arī ieteiks endokrinologu, ja slimība ir sarežģītāka vai nepieciešamas kādas ārstēšanas izmaiņas. Rīgā ir daudz endokrinologu kabinetu, dažos ir arī cukura diabēta pacientu pēdu profilaktiskās aprūpes iespējas.  Cukura diabēta pacientiem ir tieša pieeja endokrinologiem. Kopējiem spēkiem turēsimies, lai uzvarētu šo viltnieku – 2. tipa cukura diabētu.

Rīgā ir lieliskas iespējas – nūjošanas grupas, peldbaseini, skaisti koncerti, teātru un operas izrādes ar senioru atlaidēm. Iesim paši un paņemsim līdzi arī kādu, kurš tur nav bijis ilgus gadus. Šis skaistums sasildīs dvēseli, palīdzēs atgūt dzīves prieku, iziet sabiedrībā, vairāk rūpēties par sevi un savu veselību. Nevar izārstēt nevienu, ja pats to negrib, bet var parādīt ceļu, kuru ejot, cilvēks jutīsies labāk, pats sevi izvedīs gaismā. Kādreiz labs vārds līdzcilvēkam palīdz izdzīvot šajā grūtajā laikā, kurā tomēr ir tik daudz gaišuma un skaistuma, tas tikai jāsaskata. Ja vari kādam palīdzēt, palīdzi! Būs abiem prieks un gandarījums. Tas neko nemaksā, bet tik daudz dod! Kas gan ir lielāks par devēja prieku!

 

Īsi par diabētu

Diabēts ir vielmaiņas traucējumi, kad organisms nespēj pareizi uzglabāt un izmantot vielu, kas paredzēta enerģijas iegūšanai – glikozi. Glikozi, kas nepieciešama visām ķermeņa šūnām, asinis transportē ar hormona, insulīna palīdzību (to ražo aizkuņģa dziedzeris).Dažreiz ķermenis neizstrādā pietiekamu insulīna daudzumu vai arī insulīns nestrādā tā, kā nepieciešams. Glikoze paliek asinīs un nenonāk līdz šūnām. Glikozes līmenis asinīs kļūst pārāk augsts (hiperglikēmija) un var novest pie diabēta. Ar laiku asinīs paaugstināts glikozes līmenis var radīt problēmas ar veselību. Kaut gan diabētu nevar izārstēt, ar to iespējams normāli dzīvot.

Šai slimībai ir divi galvenie iemesli:

  • Organisms izveido pārāk maz insulīna vai to neveido vispār. To sauc par 1. tipa diabētu jeb insulīnatkarīgo cukura diabētu (IACD). Šāds diabēta veids ir ļoti rets, tas tiek uzskatīts par autoimūnu saslimšanu, kas saistīta ar ģenētiku un ekoloģiju.
  • Jūsu ķermenis nespēj izmantot paša saražoto insulīnu. To sauc par 2. tipa cukura diabētu. Visbiežāk tā ir iegūta slimība. Tā tiek asociēta ar vecumu, aptaukošanos un mazkustīgumu.

Nepastāv nekādu iespēju (vismaz līdz šim) iegūt pirmā tipa diabētu, taču izvairīties no otrā tipa cukura diabēta ir pilnībā iespējams.