10 fakti, kas jāzina par pavasara alerģijām

21. Marts, 2019

Šai nedienai ir daudz nosaukumu – polinoze, siena drudzis, ziedputekšņu alerģija. Bet tiem visiem ir kaut kas kopīgs: tie ir nepatīkami pavasara simptomi, kas traucē normāli funkcionēt. Ja katru gadu vienā un tajā pašā laikā jūs nomoka stipras iesnas, nekontrolējamas šķavas, nieze acīs un degunā, aizkaitināmība un galvassāpes, bet reizēm arī aizdusa – ir laiks apmeklēt alergologu. Vai vienmēr ir iespējams izvairīties no šīs nepatīkamās saslimšanas? Par to portālam Rīga.lv pastāsta Rīgas veselības centra alergoloģe Kristīnа Amosova.


1.No alerģijām cieš katrs piektais iedzīvotājs

Polinoze ir alerģija pret ziedputekšņiem, kas visbiežāk izpaužas ar rinokonjunktivītu. Pirmie simptomi parādās jau februāra beigās – marta sakumā, kad sākas lazdu un alkšņu ziedēšanas laiks. No polinozes cieš gan bērni, gan pieaugušie. Polinozes simptomi var parādīties jau no 2 gadu vecuma, bet biežāk tomēr no 4-6 gadu vecuma. Datu par polinozes biežumu Latvijā nav, bet Lielbritānijā no polinozes cieš aptuveni 20% no kopējas populācijas. Kā jebkurai alerģiskai slimībai, lielu lomu spēlē ģenētiskais faktors. Ja vecākiem ir alerģija, tad viņu bērnam risks uz alerģiskām saslimšanām ir lielāks. Eiropas valstīs ir tendence pieaugt alerģisku slimību izplatībai, šo tendenci mēs redzam arī Latvijā.

2.Ziedputekšņiem nepatīk mitrums

Klīniski polinozes simptomi izpaužas ar deguna tecēšanu, deguna niezi, šķaudīšanu, īpaši tad, kad cilvēks atrodas ārā. Deguna simptomiem bieži vien pievienojas arī acu simptomi. Parādās acu nieze, apsārtums, acu asarošana. Saulainā un vējainā laikā simptomi ir vairāk izteikti, nekā lietainā laikā. Tāpēc pastaigāties labāk tajās dienās, kad ir paaugstināts gaisa mitrums – tas ir, lietus laikā vai uzreiz pēc lietus, pie jūras. Bet no mežiem un laukiem labāk izvairīties. Mājās no ziedputekšņiem palīdzēs izvairīties  mitrā uzkopšana un samitrināti aizkari.

3.Alergēnus var izskaitļot pēc īpaša kalendāra

Polinozes simptomu parādīšanās laiks atkarīgs no alergēna, uz kuru cilvēkam ir paaugstināta jūtība. Ja cilvēkam polinozes simptomi ir koku ziedputekšņu dēļ, tad tie parasti izpaužas no marta līdz maijam. Alerģija pret graudzāles ziedputekšņiem ir aktuāla jūnijā - jūlijā, nezāles zied augustā. Precīzāku informāciju par ziedēšanas laikiem Latvijā un Eiropā Jūs varat atrast portālā polleninfo.org. Kalendāra paziņojumu izsūtīšanai var pierakstīties pat uz katru dienu, pa pastu vai saņemt informāciju ar mobilās lietotnes palīdzību par to, kādi augi pašlaik zied un kādā koncentrācijā ziedputekšņi ir gaisā. Turklāt kalendārs noderēs gadījumā, ja plānojat doties ceļojumā.

Pētnieki no četrām universitātēm, tostarp arī sadarbībā ar LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāti, ir radījuši noderīgu programmu cilvēkiem, kuri cieš no alerģijām - mobilo lietotni PASYFO.

Aplikācija ir pieejama četrās valodās un tā rāda putekšņu koncentrācijas prognozi Latvijā un citviet Eiropā. Reģistrācijas laikā jāsniedz atbildes uz jautājumiem par alerģijām un pašsajūtu. Programma piecas dienas testē lietotāju, bet pēc tam izstrādā palīdzības algoritmu, ņemot vērā konkrētus simptomus. Algoritmi palīdz savlaicīgi sagatavoties brīdim, kad alergēnu koncentrācija gaisā palielināsies. Mobilā lietotne ir pieejama Android un iOS.

4.Bērzi izraisa šķaudīšanu – burkāni un selerija jāēd vārīti

Lielākajai daļai pacientu, kas cieš no siena drudža, ir vērojamas krusteniskas alerģijas. Krusteniska alerģiska reakcija ir parādība, kad cilvēkam, kuram ir alerģija pret ziedputekšņiem, parādās orālais alerģijas sindroms (mutes dobuma, aukslēju nieze un pietūkums) apēdot svaigus augļus, dārzeņus vai riekstus. Parasti tie ir āboli, burkāni, selerijas, ķirši, kivi, persiki, bumbieri, plūmes, lazdu rieksti vai mandeļu rieksti. Cilvēkam var būt nepatīkamas sajūtas mutē tikai no viena vai dažiem pārtikas produktiem, kuri uzskaitīti augstāk. Lai izvairītos no orāla alerģijas sindroma, cilvēks nedrīkst ēst svaigus augļus un dārzeņus, bet termiski apstrādāti produkti parasti sūdzību neizraisa.

Svarīgi! Krusteniskās alerģijas bīstamība slēpjas tajā, ka cilvēks var pat neparedzēt, no kādām vielām un komponentēm viņam izpaudīsies neadekvāta imunitātes atbilde. Tāpēc ir izstrādātas īpašas tabulas, kurās norādīti alergēni, kas ir tuvi pēc sastāva.

5.Apstiprinošas analīzes vēl nav pietiekams iemesls, lai ārstētu alerģiju

Lai pārbaudītu, vai Jums ir alerģija, jāpierakstās pie alergologa uz konsultāciju, kurš savāks anamnēzi (vēsturi par traucējošiem simptomiem, ilgumu, biežumu), atkarībā no kuras nozīmēs nepieciešamos izmeklējumus (ādas dūriena testi, asins analīzes specifiskiem IgE). Izmeklējumiem jāsakrīt ar klīnisko ainu. Pozitīvi izmeklējumi atsevišķi bez atbilstošas klīniskas ainas vēl neliecina par slimību, bet tikai par paaugstinātu jūtību, kura nav jāārstē.

6.Polinoze bērniem var pāriet pati no sevis

Ja Jums ir aizdomas, ka Jūsu bērnam ir alerģijas simptomi, Jums jākonsultējas ar bērnu alergologu. Polinozes simptomi bērnu vecumā ir tieši tādi paši, kā pieaugušo vecumā. Dažreiz bērnu vecumā vairāk var būt izteikts kairinošs klepus aizdegunes tecēšanas dēļ.

Ir tāds jēdziens kā atopiskais maršs, kad pirmajos dzīves gados bērnam ir atopiska dermatīta elementi uz ādas, vēlāk parādās bronhiālās astmas simptomi, un skolas vecuma bērniem, un pusaudžiem ir alerģiska rinīta izpausmes. Šī klasiskā secība pēdējā laikā izplūst, un alerģiskas slimības var sākties jebkurā vecumā. Ja pirmajos dzīves gados bērnam bijis atopiskais dermatīts, tad  risks, ka kādreiz dzīvē viņam būs alerģiskā rinīta izpausmes, ir augstāks.

Koku (vai zāles) ziedēšanas laikā, ja Jums ir polinozes simptomi, profilaktiskos nolūkos ir vērts doties uz citu valsti, kur ziedēšanas nav vai tā ir mazāk izteikta. Tas pasargās Jūs no simptomiem, kā arī  no medikamentu lietošanas. Orāla alerģijas sindroma gadījumā, ja pat cilvēks apēd kādu no simptomu izraisošiem produktiem, klīnika nav izteikta un simptomi pazūd īsā laika periodā. Simptomus var mazināt antihistamīna līdzekļi.

Pusaudža gados alerģijas simptomi vai nu parādās spēcīgāk, vai nu izzūd. Tas ir atkarīgs no hormonālām svārstībām pusaudžu vecumā.

7.Simptomus var atvieglot pareizs uzturs

Polinozes simptomus mazina antihistamīnie līdzekļi iekšķīgi. Ja tie nedod vēlamo rezultātu, terapijā pievieno deguna aerosolus ar antihistamīniem sastāvā, ja vairāk traucē deguna simptomi. Antihistamīna acu pilienus lieto, ja  traucē acu simptomi, intranazālos hormonālos līdzekļus lieto, ja prevalē deguna gļotādas tūska un ir grūti paelpot caur degunu.

Pārvarēt polinozi palīdzēs arī pareizs uzturs. Ziedēšanas perioda laikā labāk atteikties no produktiem, kas izsauc krustenisko alerģiju. Tāpēc, ja jums ir alerģija no bērza ziedputekšņiem, pavasarī nevajadzētu ēst ābolus, ķiršus, kartupeļus, seleriju, burkānus, gurķus un sīpolus. Ir vispārējie noteikumi cilvēkiem, kas sirgst ar alerģijām: nedzert un neēst “ārzemju” produktus, ēdieniem nepievienot zaļumus, atteikties no mērcēm un sarežģītām garšvielām, kā arī ierobežot kviešu produktu patērēšanu uzturā.

Katru dienu jāveic mitrā uzkopšana, izejot no mājas ir jāizmazgā deguns, acis, labākajā gadījumā arī mati, jāpārģērbjas. Izmazgāto veļu nevajadzētu žāvēt ārā. Var palīdzēt gaisa mitrinātājs.

8.“Vakcinācija” var apturēt alerģiju

Latvijā, kā arī citās Eiropas valstīs, ir iespējama imūnterapija polinozes gadījumā. Šobrīd ir pieejama subkutāna imūnterapija, kurai ir laba, bet ne 100% efektivitāte. Šai terapijai ir savi ierobežojumi: vecums (ievadīšanas veids ir zem ādas, tāpēc to nelieto bērniem līdz 6 gadu vecumam), izdevumi (valsts to neapmaksā), kā arī iespēja ierasties uz katru injekciju medicīnas iestādē, kurā to veic, ar intervālu 1-2 nedēļas sākumā, pēc tam 1-2 reizes mēnesī. Kursam jābūt pabeigtam līdz ziedēšanas sezonas sākumam. Imūnterapijas ilgums ir 3-5 gadi, pēc kuras vēro efektu vairākus gadus. Tā kā šī terapija Latvijā ir salīdzinoši nesen, par ilgtermiņa rezultātiem informācijas nav. Bet imūnterapija var apstādināt alerģijas slimību progresiju.

9.Alerģija var izraisīt galvassāpes un astmu

Ja nelieto medikamentozu terapiju, ziedēšanas laikā simptomi var stipri ietekmēt dzīves kvalitāti: cilvēkiem var būt grūti koncentrēties skolā vai darbā, var būt miega traucējumi, tādējādi arī aizkaitināmība un galvassāpes. Alerģisks rinīts iet roku rokā ar bronhiālas astmas diagnozi. Neārstēts alerģiskais rinīts var pasliktināt astmas kontroli. Var rasties arī citi nepatīkami simptomi. Dzīves laikā simptomus provocējoši alergēni var mainīties, bet tas ir atkarīgs no cilvēka ģenētiskajiem faktoriem.

10.Alerģiju vislabāk ārstēt ārsta uzraudzībā

Ja Jums nepieciešama alergologa konsultācija, Jūs varat atrast informāciju par speciālistiem mājas lapā bernsklepo.lv. Lai apmeklēt alergologu vai bērnu alergologu, Jums ir nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums.

Kristina Amosova
Rīgas veselības centra pediatrs, bērnu alergologs

Pierakstīties uz konsultāciju vai izmeklēšanu pie ārsta Rīgas veselības centrā, kā arī atteikties no pieraksta iespējams pa tālruni 20028801 vai 8801. Portālā rigasveseliba.lv ir atrodama elektroniskā anketa pierakstam uz konsultāciju pie jebkura ārsta.