“Ulubeles dzīve”: 10 fakti par pilsētā lielāko dzīvnieku patversmi

3. Aprīlis, 2019

Kā no patversmes paņemt suni vai kaķi vai palīdzēt vairākiem iemītniekiem uzreiz? Kā mainās patversmes iemītnieku dzīve, iestājoties pavasarim? Ko patversme ir sagatavojusi vasaras brīvdienām un par ko sapņo tās darbinieki? Portāls Riga.lv aprunājās ar patversmes “Ulubele” dibinātāju Ilzi Džonsoni.


1.Patversme “Ulubele” ir “no kill” patversme: dzīvnieki tajā mitinās, līdz atrod saimniekus

“Ulubele” tika iekļauta lielajā Līču patversmē 2010. gadā ar nosacījumu, ka nekad nemainīs savu principu: dzīvnieks ir vērtība, esam “no kill” patversme un dzīvniekus neiemidzinām. Dzīvojam humānā sabiedrībā un mums ir jāsaprot, ka dzīvnieks nav vainojams pie tā, ja viņam nav paveicies ar saimniekiem. Saskaņā ar likumu, pašvaldība apmaksā dzīvnieka uzturēšanu patversmē 14 dienas, bet tas ir ļoti īss laiks. Visu patversmē esošo 500 dzīvnieku uzturēšanai nepieciešami ievērojami resursi. Patversme ir pateicīga tiem, kuri ziedo dzīvnieku uzturēšanai un ārstēšanai, kā arī uzņēmējiem un privātpersonām, pateicoties kuriem patversmē var norisināties rekonstrukcijas darbi.

2.Latvijas simtgades gadā 100 patversmes dzīvnieki sev atraduši jaunas mājas

Simtgades gadā Latvijā mēs uzņēmāmies iniciatīvu “100 dzīvnieki Latvijas simtgadei”. Mums bija svarīgi, pirms svētkiem daudzi pastāstīja par sevi un ziņoja par savām problēmām. Ar komandu vērsāmies pie visiem ar “saucienu pēc palīdzības” – ziņojām, ka no 18. novembra līdz gada beigām vēlamies atrast jaunas mājas 100 dzīvniekiem. Un mums tas izdevās! Līdz 2018. gada beigām jaunas mājas atrada 106 kaķi un suņi, kas, protams, ir liels prieks.

3.Paņemt suni vai kaķi no patversmes nav tik vienkārši, kā varētu likties

Patversme nav veikals un mums nav obligāti jāatdod suns vai kaķis ikvienam, kurš vēlas paņemt sev dzīvnieku. Tas ir nopietns process, kas nenotiek piecās minūtēs. Mums patīk cilvēki, kuri patversmē ierodas ar visu ģimeni vai tie, kuriem jau ir mājdzīvnieki, kad topošie saimnieki ierodas “Ulubelē” vairākas reizes, sākumā izvēlas dzīvnieku un pēc tam iepazīstas ar savu mīluli.

Kad lēmums ir pieņemts, dzīvnieks izvēlēts, sākas visu nepieciešamo dokumentu sagatavošana, kas aizņem aptuveni stundu. Potenciālos saimniekus aptaujā par viņu dzīvesveidu un par to, kādus apstākļus viņi var piedāvāt dzīvniekam. Tas ir svarīgi, jo cilvēki ne vienmēr var objektīvi izvērtēt savas iespējas. Piemēram, ja strādājat no agra rīta līdz vēlam vakaram un esat nolēmuši paņemt kucēnu, tad jāatceras, ka vismaz līdz pusgada vecumam viņam būs nepieciešamas 4-5 pastaigas dienā un ir labi, ja kāds no ģimenes locekļiem var strādāt attālināti.

4.Visus dzīvniekus patversmē obligāti čipē un vakcinē

Patversmē mēs vakcinējam visus mazuļus, lai viņiem izstrādātos imunitāte pret iespējamām infekcijas slimībām. Mēs ļoti cītīgi sekojam līdzi tam, lai visu kaķu, suņu un sesku valsts vakcinācijas norma būtu izpildīta, neviens dzīvnieks nedodas prom no patversmes bez obligātajām vakcīnām.

Suņiem tiek veikta čipēšana un reģistrācija valsts datu bāzē – sākumā uz patversmes vārda, bet pēc tam uz jauno saimnieku vārda. Mums nav vienalga, kāds būs turpmākais mūsu dzīvnieku liktenis, tāpēc, ja notiek nelaime un dzīvnieks atkal nonāk uz ielas, pēc datu bāzes būs atrodama “Ulubele”.

5.Čipēšana ir ļoti svarīga!

Čipi ir ļoti svarīgi no dzīvnieku aizsardzības viedokļa, jo neviens suns neprot runāt – mēs ceram, ka tuvākajos gados tiks pieņemts likums arī par kaķu obligātu čipēšanu un reģistrāciju.

Pastāv populārs mīts, ka čipēšana ir sarežģīts process, ka dzīvniekam ir sāpīgi, bet tā nav. Čips ir maza mikroshēma, kas tiek ievadīta ādā ar šļircei līdzīgas adatas palīdzību. Tas aizņem īsu brīdi, suņa vai kaķa nagu apgriešana ir nesalīdzināmi ilgāka un sarežģītāka. Ņemot vērā desmit Latvijas patversmju pieredzi, 2018. gadā čips bija mazāk kā piektdaļai patversmē nonākušo suņu.

Pagaidām obligātie čipēšanas nosacījumi tiek pildīti slikti, taču mēs ticam, ka cilvēki vēlēsies ievērot likumu, vajag tikai uzlabot pašu procesu – čipēšanai ir jābūt pieejamai un ērtai. Prioritātes ir sabiedriskā kārtība un dzīvnieku aizsardzība, ir jāpadomā, cik šis pakalpojums maksās un kas to piedāvās.

6.Patversmei palīdzība jo īpaši nepieciešama pavasarī – piedalieties “Ulubeles” talkās!

Pavasaris vienmēr ir skaists, jo saule spīd biežāk. Starp citu, patversme “Ulubele” par sava dizaina krāsu ar nolūku ir izvēlējusies spilgti dzeltenu, jo mēs cenšamies skatīties uz pasauli nevis caur nelaimju prizmu, bet gan visā atrast gaišo pusi. No praktiskā viedokļa pavasaris atšķiras ar to, ka dzīvniekiem ir jāuzņem vairāk vitamīnu un minerālvielu, bet patversmes teritorijā ir daudz darba. Tāpēc esam ļoti priecīgi par ziedojumiem un vienmēr gaidām brīvprātīgos.

Uz patversmi var doties talkā ar visu kolektīvu. Mums ir arī vieta ugunskuram, lai pēc darba atpūstos. Pēc ziemas voljēri jāpapildina ar svaigām smiltīm, jāveic dažādi remontdarbi, ir jātīra, jāuzslauka… “Ulubeles” teritorija ir aptuveni 10 hektāru liela, tāpēc darbs atradīsies kolektīvam ar jebkādu darbinieku skaitu! Un vēl svarīga detaļa: patversmes un tās darbinieku darbs ir saplānots pa minūtēm, tāpēc ir svarīgi brīdināt iepriekš – cik cilvēku ieradīsies uz talku un cik daudz laika jūs esat gatavi piešķirt patversmei.

Tāpat mēs vienmēr piedalāmies Lielajā pavasara talkā un tie, kuri vēl nezina, kur doties talkot, var pievienoties mums. Lielās talkas laikā mēs daudz strādājām un pēc tam vajag labi paēst – par to mēs parūpējamies un vienmēr piedāvājam talkas dalībniekiem ieturēties ar zupu, ēdienkartē ir divu veidu zupas, tostarp arī veģetārā.

7.Patversme materiāli atbalsta tos, kuri pieņem vecākus dzīvniekus

Mēs ļoti lepojamies ar savu programmu senioriem – dzīvniekiem, kuriem jau ir vairāk kā astoņi gadi. Tiem, kuri adoptē šādus dzīvniekus, mēs izsniedzam “zelta veselības polisi”. Tas nozīmē, ka visas adoptētā dzīvnieka dzīves laikā viņu varēs ārstēt mūsu klīnikā bez maksas, bet, ja problēma būs nopietna, piemēram, nepieciešams veikt ultrasonogrāfiju vai apmeklēt acu speciālistu, “Ulubele” apmaksās rēķinu par citas klīnikas pakalpojumiem.

Patversmē ir goda dēlis, kurā atrodami visi tie cilvēki, kuri nolēmuši adoptēt “vecīšus” vai regulāri atbalsta senioru programmu. Mēs ļoti gribētu, lai mīts par veciem dzīvniekiem, kuriem nav atlicis nekas vairāk, kā tikai “pēdējā vakcīna”, pārstātu eksistēt.

Mēs nedalām dzīvniekus jaunos un vecos, skaistos un neglītos, un, ja viņiem nav nopietnu veselības problēmu, viņi dzīvo patversmē vēl aizvien, līdz nesagaidīs savu saimnieku. Saprotams, kāpēc lielākā daļa izvēlas adoptēt jaunus dzīvniekus – tas ir saprotams, ka neviens negrib ātri šķirties no sava mīluļa. Bet par mazuļiem mēs prasām ievērojami lielāku samaksu, lai ar tās palīdzību nodrošinātu tos dzīvniekus, kurus neviens neizvēlas ne pēc mēneša, ne pēc gada.

Sīkāk par to, kā var atbalstīt senioru programmu.

8.Vasaras brīvdienu laikā patversme “Ulubele” rīko “Cilvēcības skoliņu” bērniem

Jau divus gadus vasaras brīvdienu laikā mēs rīkojam “Cilvēcības skoliņu” bērniem. Kļūt par “Ulubeles” brīvprātīgajiem var no 14 gadu vecuma un, lai bērni, kuriem nav 14 gadu, nejustos aizvainoti, mēs radījām šādu skoliņu – bērniem vecumā no 6 līdz 9 gadiem un bērniem vecumā no 10 līdz 13 gadiem. Tas ir trīs nodarbību cikls: viss par suņiem, viss par kaķiem un viss par patversmi un atbildību.

Bērni mācās, veido rotaļlietas, socializējas ar dzīvniekiem, staigā ar tiem, lasa kaķiem pasakas, mācās skanēt suņu čipus. Mācās tīrīt kaķu paplātes un satīrīt aiz suņiem! Daudzi sākumā saka, ka ne par ko to nedarīs, bet pēc tam pieslēdzas un lūdz saviem vecākiem parūpēties par suni: “agrāk es aiz sava suņa negribēju tīrīt, bet tagad es saprotu, ka tas nav nekas briesmīgs”.

Pēc būtības mūsu skoliņa attīsta bērnu emocionālo intelektu un mēs to darām caur rūpēm par dzīvniekiem. “Ulubele” nav zooloģiskais dārzs, te var ne tikai staigāt un skatīties uz dzīvniekiem būros, bet arī kontaktēties ar tiem, mācīties viņus saprast. Ir svarīgi, lai lēmums pieņemt savā ģimenē dzīvnieku balstītos ne tikai uz vēlmi vien. Ļoti daudzi vecāki, pirms pieņemt lēmumu par dzīvnieka adopciju ģimenē, bērnus nosūta uz mūsu Cilvēcības skoliņu, lai pārliecinātos, ka bērns ir gatavs uzņemties atbildību un regulāri izpildīt mazos, bet svarīgos pienākumus.

Sīkāk par skolu

9.Nākotnē patversme cer kļūt par dzīvnieku viesnīcu un rehabilitācijas centru

Mēs būtu ļoti priecīgi, ja neviens pazudušais suns nenonāktu patversmē, jo, noskanējot čipu, pazudušo suni uzreiz varētu aizvest atpakaļ pie saimniekiem. Protams, ideālas pasaules nav, cilvēki mirst vai zaudē savu veselību, un tādiem gadījumiem patversmes arī strādātu, nevis tā, kā pašlaik. Nav pareizi, ka pašvaldībai nākas tērēt lielu naudu, bet patversmju darbiniekiem visiem valstī nākas pieņemt smagus lēmumus par veselu dzīvnieku eitanāziju tikai kāda bezatbildības dēļ.

“Ulubeles” koncepcija ir darīt visu iespējamo un neiespējami, lai samazinātu bezatbildības līmeni pret dzīvniekiem. Mūsu mērķis ir panākt to, lai pēc gadiem pieciem būtu ļoti maz pazaudēto vai pamesto dzīvnieku, bet “Ulubele” varētu kļūt par dzīvnieku rehabilitācijas centru, suņu un kaķu viesnīcu un kinoloģijas skolu.

10.Patversme “Ulubele” izsaka pateicību saviem brīvprātīgajiem

Liels paldies brīvprātīgajiem, kuri ierodas patversmē un piešķir tās iemītniekiem savu laiku. Laiks ir milzīga vērtība un ir lieliski, ka cilvēki ir gatavi tērēt to ne tikai sev vai savam darbam. Mums ir ļoti liels prieks, ka Rīga ir novērtējusi mūsu darbu un 2017. gadā patversme “Ulubele” saņēma goda rakstu par brīvprātīgo kustības organizēšanu. Mēs ļoti cenšamies, lai katru gadu brīvprātīgo apbalvošanas ceremonijā tiktu atzīmēts arī mūsu brīvprātīgo darbs. Pagājušogad seši patversmes pastāvīgie brīvprātīgie tika nominēti un saņēma goda rakstus svinīgajā ceremonijā Kultūras pilī “Ziemeļblāzma”, viņi par to iepriekš neko nezināja un bija ļoti priecīgi.