“Rīgas namu pārvaldnieks” darbinieki sāk šķirot papīru

23. Augusts, 2017

SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) tagad ir starp tiem uzņēmumiem, kuri ir izlēmuši būt videi draudzīgi un sociāli atbildīgi, ieviešot atkritumu šķirošanu savos birojos. Jau divas nedēļas administratīvajā ēkā, teritoriālajos iecirkņos un klientu apkalpošanas ēkās ir uzstādītas 40 kastes papīra šķirošanai. Kādi ir papīra un kartona atkritumu šķirošanas ieguvumi, stāsta SIA “Clean R” (CleanR) pārstāvji - Jānis Leimanis, valdes priekšsēdētājs, un Valērijs Stankevičs, Atkritumu apsaimniekošanas departamenta vadītājs, kā arī RNP valdes priekšsēdētājs Ivo Lecis. 


Clean R programmu “Ekobirojs” uzsāka jau 2010. gadā, kas ir Clean R viena no attīstības jeb zaļas domāšanas programmām, kas vērsta uz sabiedrības izglītošanu par to, kā pareizi šķirot otrreizēji izmantojamus materiālus un “samazināt savu pēdu atstātos nospiedumus dabā”. “Programma ir speciāli izstrādāta gan maziem, gan vidējiem, gan arī lieliem uzņēmumiem, kuri nolēmuši pievienoties zaļajam dzīvesveidam, uzsākot atkritumu šķirošanu birojā. Mēs piedāvājam un aicinām piedalīties šajā programmā ikvienu uzņēmumu, sniedzot instrukcijas un aprīkojumu papīra šķirošanas uzsākšanai - tās ir speciāli veidotas kastes, kas ir veidotas no kartona un kas ir paredzētas visdažādākajiem birojiem. Parasti lielās kartona kastes šķirošanai tiek novietotas pie kopējamiem aparātiem, savukārt individuālas - pie darba galdiem. Uzsākot šķirošanu birojā, mēs speram pirmo soli pretī videi draudzīgākam dzīvesveida, rādot uzskatāmu piemēru, ka to ir ne tikai iespējams paveikt, bet arī tik tiešām ir vērts darīt” – stāsta CleanR pārstāvis Valērijs Stankevičs.

Clean R pārstāvji ir novērojuši, ka ikdienas darba gaitās grūtākais ir uzsākt šķirošanu un mainīt savus paradumus. Taču pat pēc pavisam neilga laika cilvēki jau pierod pie papīra šķirošanas un pat nepamana, ka papīra šķirošanu veic “automātiski”

Foto: Rīgas namu pārvaldnieks

Šobrīd “Ekobirojs” projektā jau piedalās 80 uzņēmumi, starp kuriem ir gan lielas bankas, gan celtniecības uzņēmumi, kā arī Rīgas dome. No šī gada augusta arī RNP. Ar lielāko namu apsaimniekotāju Rīgā sadarbība uzsākta ar 40 kastēm. Plānots soli pa solim iet arī tālāk un šķirot ne tikai papīru, bet arī PET pudeles un iepakojumu.

“Ja uzņēmuma vadība ir lēmusi par nepieciešamību būt videi draudzīgam un atbildīgam uzņēmumam, mēs piedāvājam ļoti ērtu un pārdomātu risinājumu – “Ekobirojs”. Tas ir gatavs risinājums papīra un kartona iespējami vienkāršai un ērtai šķirošanai birojā, lai klientiem nebūtu jādomā, kur likt papīru, kā ar to rīkoties. Mēs pievēršam uzmanību ne tikai tam, kā tiek veikta papīra šķirošana un savākšana, kā arī konteineru iztukšošana un nodošana otrreizējai pārstrādei, bet arī esam izstrādājuši vizuāli pievilcīgu dizaina risinājumu papīra šķirošanas kastēm, lai tas iederētos ikviena biroja interjerā” – turpina nis Leimanis.

Galvenais atkritumu šķirošanā ir rezultāts. Ar RNP uzstādītajām šķirošanas kastēm atbilstoši “Ekobirojs” prognozēm savāktais papīra daudzums varētu sasniegt pat 400-600 kg. Tas  varētu nodrošināt 8-9 koku saglabāšanu.

Kartona kastes var novietot biroja telpās. Bet, kad kastes ir pilnas, tās tiek iztukšotas speciālos papīra šķirošanas konteineros, kas parasti ir novietoti pagalmā. Arī par šķiroto atkritumu konteineru nav jāsatraucas, jo konteiners tiek uzstādīts ar slēdzeni, lai trešās personas nevarētu sabojāt paveikto darbu, konteinerā patvaļīgi ievietojot sadzīves atkritumus.

Pie katras RNP kastes ir instrukcija, kurā ir noradīts, ko tajā ir atļauts mest un ko mest nedrīkst.  “Galvenais – papīram jābūt tīram. Nevajadzētu savu sviestmaizītes papīru tur izmest,” – smejas Valērijs Stankevičs

Foto: Rīgas namu pārvaldnieks

ds ir tālākais sašķirotā papīra ceļš? 

Tas nonāk Clean R šķirošanas punktos, kur uzņēmuma darbinieki pārbauda sašķiroto atkritumu masu, lai nebūtu nekādu piejaukumu. Pēc šķirošanas papīru apkopo ķīpās - tādos kā kvadrātveida kubos, katrs no tiem sver ap 200-300kg. Papīrs tiek uzkrāts un tālāk tiek nodots pārstrādes rūpnīcai, lai papīram un kartonam dotu otro dzīvi. 

Programma ir pieejama arī tiem uzņēmumiem, kuri grib saņemt ISO sertifikātu par vides auditu.

"Pozitīvi vērtējams ir tas, ka RNP pirmo papīra lietderīgas izmantošanas soli spēra jau pirms trīs gadiem, kad individuālie printeri tika izņemti no kabinetiem un tika uzstādīti lielie printeri tikai gaiteņos, kas paredzēti kopīgai lietošanai vairākiem darbiniekiem.  “Šis solis uzņēmumā papīra izlietojumu samazināja aptuveni par 20-30%,”- stāsta Ivo Lecis.

Pēc Ivo Leča vārdiem pirmās šķirošanas nedēļas  uzņēmumā rāda, ka kastēs papīrs jau ir, un darbinieki ir sākuši tos lietot.

Foto: Rīgas namu pārvaldnieks

“Papīra šķirošanu uzsākām pagājušajā nedēļā. Uzstādījām 40 kastes, tagad mums ir 40 šķirošanas punkti administrācijas telpās: visos klientu apkalpošanas centros un teritoriālajos iecirkņos. Plānojam tuvākajā nākotnē paplašināt šķirošanas punktu skaitu - uzstādīt kastes arī ražošanas telpās, kur uzturas darbinieki, kas ir cieši saistīti ar dzīvojamo māju pārvaldīšanu. Darbiniekiem ir sniegta informācija, kā pareizi šķirot papīru un kāpēc ir vērtīgi “domāt zaļi”. Mēs ceram, ka sašķirotais papīrs būs kvalitatīvs un atbilstošs šķirošanas prasībām”, - stāsta Lecis. Viņš piebilda, ka šādā veidā RNP vēlas arī demonstrēt saviem klientiem pozitīvu piemēru, ka ikviens – arī uzņēmums, kurā strādā vairāk kā 2500 darbinieku, - var uzsākt atkritumu šķirošanu, ja vien ir tāda vēlēšanās. Iespējams, ka, redzot šādu pozitīvu piemēru, arī RNP klienti arvien vairāk izvēlēsies pievērsties zaļākam dzīvesveidam un izvēlēsies arī savās mājās pakāpeniski ieviest atkritumu šķirošanu.

Svarīgi: kartona kastes papīra šķirošanai ir uzstādītas visos klientu apkalpošanas centros. Ja arī RNP klientiem ir vēlme šķirot papīru, droši var to atnest un izmest šajās kastēs.

“Saprotot arī to, ka ikdienā strādājam ar dokumentiem, mēs cenšamies papīru pirms izmešanas sasmalcināt – ar rokām vai papīra smalcinātājā. Tādējādi nekāda veida dokumenti svešās rokās nenonāks!” – norāda RNP valdes priekšsēdētājs.

Foto: Rīgas namu pārvaldnieks