“Kas ir ģerboņi un ko tie stāsta” - Ģimenes dienā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

15. Marts, 2019

Svētdien, 17. martā, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina uz Ģimenes dienu “Kas ir ģerboņi un ko tie stāsta”. Ģimenes dienas programmā: plkst. 15.00 ekskursija mazajiem un lielajiem “Ģerboņu stāsti par ģimenēm, tradīcijām un Rīgas vēsturi”, no 11.00-17.00 izzinoši uzdevumi Darba lapās “”Meklē un skaiti ģerboņus muzejā!” un vieta bērnu radošai izpausmei “Izdomā un zīmē ģerboni!”, kā arī iespēja apskatīt muzeja ekspozīciju un izstādes par Ģimenes dienas īpaši draudzīgo ieejas maksu.


Pulksten 15.00 uz tematisku ekskursiju „Ģerboņu stāsti par ģimenēm, tradīcijām, vērtībām” aicinās muzeja pedagoģe, vēsturniece Irēna Strēle. Ekskursijas dalībnieki, iepazīstot gan muzeja ēkas ārpusi, gan ekspozīciju, nokļūs aizraujošajā šifrēto zīmju – ģerboņu pasaulē, uzzinot par šo daudzveidīgo simbolu – vēsturisko ģerboņu nozīmi, izcelsmi, kādus stāstus par Rīgas un Latvijas vēstures gaitām tie glabā, kā arī, ko tie vēsta par ievērojamu ģimeņu tradīcijām gadu desmitu un gadsimtu gaitā. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja ekspozīcijā ir atrodama daudzveidīgu ģerboņu parāde. Heraldika ir zinātnes nozare, kas pēta ģerboņus. Ģerbonis ir simbolisks grafisks attēls vai reljefa atveidojums, kas apliecina tā īpašnieka piederību dzimtai, pilsētai, kopienai, valstij, organizācijai, kuras simbols ir šis konkrētais ģerbonis. Pastāv valstu, pilsētu, novadu, biedrību, organizāciju, personu individuālie un ģimeņu – dzimtu ģerboņi.

Bērniem kopā ar vecākiem būs iespēja radoši darboties par tēmu “Izdomā un zīmē ģerboni sev un ģimenei!”. Muzeja ekspozīcijā un ekskursijā gūtās ierosmes vēsturisko ģerboņu simbolu zinībās, ikviens varēs mēģināt vizuāli ietērpt un izteikt savas un ģimenes intereses un vērtības, radot īpašo personīgo ģerboni. Lai iepazītu labāk arī Rīgas ģerboni, to varēs krāšņi izkrāsot. Ikvienam ir pazīstami pilsētu un valstu ģerboņi, bet vai zinām tajos ietverto domu? Vēsturiskie dzimtu ģerboņi rosina aizdomāties, kādas ir mūsu ģimenes vērtības, kādos vizuālos simbolos katrs no mums tās varētu attēlot? Varbūt, ka sociālo tīklu individuālo profilu noformējums ir tāds kā šodienas nosacītais simbols – vērtību, interešu pozicionēšana, 21. gadsimta ģerbonis, ex libris?

Savukārt, veicot uzdevumus darba lapās “Meklē un skaiti ģerboņus muzejā!”, būs iespēja doties aizrautīgā “pārgājienā” muzeja ekspozīcijā, meklējot un skaitot atrastos ģerboņus, sarīkojot sacensības vai nu pašam ar sevi, vai kopā ar ģimeni un draugiem – kurš būs atradis vairāk!

Ģimenes dienas aktivitāšu apmeklētājiem muzejs dāvā īpaši draudzīgo Ģimenes dienas ieejas maksu: EUR 2,50; pensionāriem un studentiem – EUR 1,50, skolēniem EUR 0,50, pirmsskolas vecuma bērniem – brīva ieeja, programmas piedāvājums – bez atsevišķas maksas.