Covid-19 Pilsētā un sabiedrībā
Paziņojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu

Ņemot vērā epidemiologu izvērtējumu par pieaugošiem Covid-19 izplatības riskiem, līdz 6. decembrim valdība  Latvijā izsludinājusi ārkārtējo situāciju, nosakot dažādus ierobežojumus.

Iedzīvotājiem pieejami tikai tie klātienes pakalpojumi, kuri ir īpaši svarīgi veselīgai un drošai sadzīvei un kuru pieejamība nav atliekama. 

Veikalos un citās pakalpojuma sniegšanas vietās aizliegts ielaist un apkalpot cilvēkus, kuri nelietos sejas masku vai darīs to nepareizi, piemēram, ar masku nenosedzot degunu. Maskas obligāti jālieto sabiedriskajā transportā.

Par pasākuma organizatoram, saimnieciskā pakalpojuma sniedzējam un ēku īpašniekam (tostarp viņu nodarbinātajiem) noteikto pienākumu nepildīšanu tiks paredzēta administratīvā atbildība. Kontroli veiks Pašvaldības policija un Valsts policija.

Iedzīvotājiem par mutes un deguna aizsega nelietošanu normatīvajos aktos paredzētajos gadījumos piemēros brīdinājumu vai naudas sodu līdz 50 eiro. Trūcīgām un maznodrošinātām personām pašvaldībā ir pieejamas vairākas reizes lietojamas maskas.

Pulcēšanās, izklaide, atpūta, sports un sabiedriskā ēdināšana

Atcelti un aizliegti publiskie pasākumi klātienē (piemēram, teātri, koncerti). Pulcēties privātos pasākumos var ne vairāk kā desmit cilvēki un ne vairāk kā divas mājsaimniecības vienlaicīgi. Sapulcēs, gājienos un piketos ārā var pulcēties līdz 50 cilvēkiem. Bērēs var piedalīties vairāk nekā divas mājsaimniecības, nepārsniedzot desmit cilvēkus (neieskaitot cilvēkus, kas nodrošina bēru norisi).

Nenotiek izklaides pasākumi, piemēram diskotēkas. Slēgtas ir spēļu zāles un bāri, tāpat nestrādā slidotavas, bērnu viesību organizēšanas vietas, izklaides un atrakciju centri, batutu parki, bērnu rotaļu laukumi un pieskatīšanas istabas (tai skaitā tirdzniecības centros). Nestrādā arī ūdens izklaides un atrakciju centri, pirtis un SPA. 

Dabas takas ir pieejamas individuālai atpūtai un strādā arī muzeji, izstādes, bibliotēkas un citas kultūrvietas. Pasākumi šajās vietās nenotiek.

Nenotiek sporta pasākumi - sacensības, paraugdemonstrējumi, šovi un u.tml. Sporta treniņos ārā vienkopus pulcējas ne vairāk kā desmit personas, neskaitot treneri. Ģērbtuves nedrīkst izmantot.

Iekštelpās var trenēties tikai individuāli - treneris un viens klients vai arī treneris un cilvēki no vienas mājsaimniecības. Uz vienu personu ir ne mazāk kā desmit kvadrātmetru no kopējās iekštelpas platības. Darba laiks porta pasākumu vietām un sporta klubiem ir līdz 22.00.

Bez skatītājiem notiek starptautisko olimpisko sporta federāciju sporta sacensību kalendārā iekļautās sporta sacensības pieaugušo izlašu sportistiem un komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu sporta sacensības, kurās piedalās tikai pilngadīgi profesionāli sportisti.

Sabiedriskās ēdināšanas vietas drīkst izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai, izņemot izglītības iestādēs, darbavietās un lidostā "Rīga".

Pakalpojumu pieejamība, tirdzniecības vietas un darba laiks

Valsts un pašvaldību iestādēs pakalpojumi tiek nodrošināti attālināti vai pēc pieraksta. Nestrādā skaistumkopšanas, pīrsinga un tetovēšanas pakalpojumu sniedzēji, taču pieejami frizieru pakalpojumi pēc iepriekšēja pieraksta un ievērojot divu metru distanci starp klientiem.

Saimniecības preču veikalu darbība tirdzniecības centros brīvdienās un svētku dienās nav atļauta. Tādi veikali kā Jysk, Cenu klubs un citi, kas atrodas tirdzniecības centros, brīvdienās strādāt nedrīkst.

Savukārt higiēnas preču veikalu, piemēram, Drogas, darbība ir atļauta gan tirdzniecības centros, gan ārpus tiem. Tādi veikali, kā Depo, K-Senukai, Kurši, Ikea un citi, kuru kopējā tirdzniecības platība ir virs 10 000 m2, brīvdienās un svētku dienās strādāt nedrīkst; savukārt ja to platība ir zem 10 000 m2, to darbība būs atļauta. Veikalu, kuru platība ir zem 10 000 m2, darbība netiek ierobežota un tādos veikalos drīkst tirgoties ar visplašāko un dažādāko preču sortimentu.

Brīvdienās un svētku dienās tirdzniecības centros var darboties:

  • pārtikas veikali (t.sk. specializētie pārtikas veikali (saldumi, konditorejas, utt.),
  • aptiekas (tai skaitā veterinārās aptiekām),
  • optikas veikali,
  • dzīvnieku barības veikali,
  • grāmatnīcas,
  • preses tirdzniecības vietas,
  • higiēnas preču veikali.

Tirdzniecības vietās jānodrošina desmit kvadrātmetri uz vienu apmeklētāju un jāvalkā maska. Maska jāvalkā arī atklātā tirgus teritorijā un ielu tirdzniecības vietās.

No plkst.6.00 līdz 20.00 ir saīsināts darba laiks kultūras pasākumu vietām (var apmeklēt tikai individuāli) un izstādēm, baznīcām u.c. reliģiskām darbības veikšanas vietām.

Izglītība un regulējums citās nozarēs

Mācību process klātienē notiek 1.-6. klasēs. Strādā pirmskolas izglītības, speciālās izglītības iestādes un bērnudārzi. Attālināti mācās 7.-12. klases, kā arī studenti un pieaugušie profesionālajā pilnveidē un tālākizglītībā, izņemot praktiskās nodarbības. 

Klātienē nenotiek bērnu nometnes, interešu izglītība, profesionālās ievirzes izglītības programmas un amatiermākslas un citu māksliniecisko kolektīvu mēģinājumi, izņemot individuālas nodarbības un, ja cilvēki ir no vienas mājsaimniecības.

Papildu regulējums ārkārtējās situācijas laikā ir arī tiesvedības procesu organizēšanai, bāriņtiesu darbam, sociālās aprūpes institūcijām un sociālo pakalpojumu sniedzējiem, kas sniedz sociālos pakalpojumus ar pilnu vai daļēju izmitināšanu, ieslodzījuma vietām, virsstundu darbam u.c.

Covid-19
Sejas maskas
Tirdzniecības centrs